Jeszcze lepsze zdjęcia smartfonem

15 prostych trików na jeszcze lepsze zdjęcia smartfonem

[emphasized type=”emphasized”]Według raportu Mobile Advertising Forecasts z 2017 rok 62% Polaków korzysta ze smarfonów i liczba ta stale rośnie. Nie wiem ilu z nich używa telefonu do robienia zdjęć, ale podejrzewam że większość. To w końcu aparat, który zawsze mamy przy sobie. Warto więc wiedzieć jak zrobić nim jak najlepsze zdjęcia i wycisnąć ze swojego sprzętu maksimum możliwości.[/emphasized]

Sony Xperia ZX2 – aparat z wbudowanym telefonem

Dzięki współczesnym smartfonom fotografia mobilna coraz śmielej goni tradycyjną. Większość z nas będzie miała problem z odróżnieniem zdjęć z dobrej jakości kompaktu i zrobionych multimedialnym smartfonem, takim jak na przykład Xperia ZX2. Ten model ucieszy zwłaszcza osoby lubiące fotografować w słabych warunkach oświetleniowych. Jakość zdjęć z tego smartfona zrobiła na mnie kolosalne wrażenie.

Mimo to żaden, nawet najlepszy aparat sam nie zrobi zdjęcia. Trzeba wiedzieć jak z niego korzystać.

[outdented_text]Oto 15 trików, które sprawią, że zdjęcia z twojego smartfonu będą krzyczeć łał![/outdented_text]

1) Bądź gotowy. Zawsze.

Czasem zrobienie zdjęcie wymaga błyskawicznej reakcji. Pomyśl ile czasu zajmie ci wyciągnięcie i odblokowanie smarfona, wejście w aplikacje, wybór aparatu i zrobienie zdjęcia. 5 – 10 sekund, jeśli masz go w kieszeni? Czasu do znalezienia go w damskiej torebce już nawet nie liczę. W tym czasie po ciekawej sytuacji może już nie być śladu.

Dlatego, jeśli poważnie myślisz o robieniu zdjęć telefonem, postaraj się mieć go w łatwo dostępnym miejscu. Większość współczesnych słuchawek ma możliwość uruchomienia aparatu już z ekranu blokady. Sprawdź czy twój multimedialny smartfon ma taką możliwość. Jeśli nie masz takiej opcji, stwórz przynajmniej skrót do aparatu na pierwszym pulpicie. Na przykład Xperia ZX2 pozwala uruchomić aparat jednym ruchem dłoni z poziomu ekranu blokady.

2) Nie zastanawiaj się, fotografuj

Jeśli zastanawiasz się czy warto zrobić zdjęcie czy nie, to na pewno warto. Zawsze przecież możesz je usunąć. Powtórzyć zaistniałej sytuacji może się już nie dać.

3) Myśl

Niezastanawianie się to nie to samo co brak myślenia. Nie oszukujmy się, większość sytuacji, w których przyjdzie robić ci zdjęcia nie toczy się z prędkością błyskawicy. Będziesz mieć chwilę czasu, by przemyśleć kadr, zastanowić się jak podejść do tematu. Dobrze jest wiedzieć jak chcesz by wyglądało twoje finalne zdjęcie jeszcze zanim wciśniesz przycisk migawki.

4) Wyczyść obiektyw

Multimedialnych smarfonów używamy ciągle. Nic więc dziwnego, że po prostu się brudzą. Tendencję do brudzenia ma też szkło obiektywu. Często, nawet nieświadomie dotykamy go palcami. Warto więc przetrzeć je przed zrobieniem zdjęcia.

5) Szukaj dobrego światła

Dobre światło to kamień milowy fotografii. Może uratować nawet beznadziejne i nieciekawe zdęcie. Ciekawa gra cieni, interesująca barwa świateł może zbudować niezwykły nastrój. Obserwuj, szukaj, próbuj.

6) Naucz się obsługi aparatu w smartfonie

Każdy aparat jest inny. Ta zasada tak samo dotyczy smatfonów. Musisz znać mocne i słabe strony swojego sprzętu. Przykładowo przeciętny smatfon nie poradzi sobie ze zdjęciami nocnymi. Oczywiście coś tam będzie widać, ale szum i zniekształcenia będą tak duże, że zdjęcie nadawać się będzie tylko do kosza.

7) Nie używaj zooma. Nigdy.

Istnieje prosty przepis na zepsucie zdjęcia – uszczypnij i przybliż obraz w telefonie. Jeśli nie chcesz mieć rozpikselowanych szczegółów i jednocześnie cieszyć się czytelnym obrazem, odpuść sobie. Zamiast tego podejdź bliżej. Nogi to najlepszy zoom każdym, nawet najbardziej zaawansowanym smartfonie jak Xperia ZX2.

8) Używaj aparatu HDR, jeśli tylko masz ochotę

Jeśli masz możliwość włączenia HDR, czyli wysokiej rozpiętości tonalnej, zrób to. Uruchomienie takiego trybu powinno poprawić twoje zdjęcia. Zawsze możesz go wyłączyć jeśli uznasz, że potrzebujesz akurat bardzo kontrastowego zdjęcia i ukrycia szczegółów w cieniach.

9) Przejdź na manual i RAW

Jeśli chcesz mieć jeszcze większy wpływ na swoje zdjęcia, wyłącz tryb automatyczny w telefonie. Samemu wybieraj czułość, czas i przysłonę. To jednak wymaga minimalnej wiedzy o fotografii.

Wybierz też zapis plików w formacie RAW lub DNG, jeśli twoje urządzenie na to pozwala. W ten sposób będziesz miał więcej możliwości edycji zdjęcia później. Te formaty plików zapisują więcej szczegółów w światłach i cieniach.

10) Przeglądaj i usuwaj zdjęcia regularnie

Przez to, że aparat w smartfonie jest tak łatwo dostępny jego pamięć zapchana jest tysiącem zdjęć. Łatwo o bałagan. Dlatego regularnie przeglądaj galerię, usuwaj zbędne, niepoprawne i nieczytelne zdjęcia.

Jeśli robisz ich dużo wybierz sobie jeden dzień w tygodniu, w którym poświęcisz na to kilkanaście minut.

11) Wybierz najlepsze i obrób

Usuwając zbędne zdjęcia od razu wybieraj te najlepsze – zaznacz je gwiazdką lub dodaj do ulubionych. Warto je jeszcze trochę poprawić – na przykład rozjaśnić cienie, poprawić kolory, przekadrować.

Jest wiele aplikacji, które mają duże możliwości edycji zdjęć. Osobiście na Androidzie korzystam ze Snapseed. Jeśli wcześniej wybrałeś zapis w pilikach RAW lub DNG, będziesz mieć naprawdę duże pole do popisu.

12) Szukaj różnych kątów

Standardowo większość osób robi zdjęcia trzymając smartfona na poziomie oczu. Ale przecież to nie jedyna metoda. Ciekawe zdjęcia wychodzą z „psiej perspektywy”, czyli z poziomu kolan oraz tuż z nad ziemi. Możesz też spróbować podnieść telefon wysoko nad głowę, a nawet wejść na drzewo. Różnorodność jest fajna.

13) Opowiadaj historie

Spróbuj zrobić kilka różnych zdjęć w taki sposób, by łączył je moment, bohater, lokalizacja albo nastrój. Możesz je potem połączyć tworząc niesamowity kolaż. Takie mini reportaże opowiadające historię to też ćwiczenie fotograficznej wrażliwości.

14) Drukuj zdjęcia

Zdjęcia na genialnych wyświetlaczach smatfonów robią wrażenie. Ale jeszcze większe robią na papierze. Spraw by twoje najlepsze zdjęcia żyły dłużej niż bateria telefonu i karta pamięci. Wywołaj odbitki, zrób z nich magnesy na lodówkę, przypinaj do ściany. W ten sposób będą cieszyć oko znacznie częściej i dłużej.

15) Baw się

Mobilna fotografia może być świetnym hobby. Nie bierz wszystkich rad zbyt poważnie. Baw się nią, eksperymentuj, szukaj własnych dróg. Zaraz może okazać się, że robienie zdjęć sprawia ci więcej radości niż ich oglądanie. To będzie dobry znak. I właśnie tego ci życzę.

Więcej technicznych porad jak robić zdjęcia multimedialnym smartfonem znajdziesz na https://support.sonymobile.com/pl/xperiaz2/dm/take-great-photos/.

Artykuł powstał przy współpracy z www.sonymobile.com/pl”