Czy zarabianie na pasji ma sens?
Wiele osób twierdzi, że zarabianie na swoim hobby jest złe. Powtarzają, że pieniądze zabijają pasję, że wpuszczanie klienta do swojego świata to mentalna prostytucja albo dzielnie małżeńskiego łóżka z obcą osobą. Naprawdę słyszałem takie teksty – często przewijają się na różnych grupach na Facebooku. Ale wiesz co? Najczęściej mówią to osoby, które na swojej pasji nie potrafią zarobić. Nie wyszło im, albo nawet nie próbowali. Od takich osób chcesz słuchać rad? Ja nie – i uświadomiłem to sobie całkiem niedawno.
1) Zastanów się czy twoje hobby może przynosić zysk
Zarabianie to pozyskiwanie pieniędzy. Niby oczywistość, ale wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Skoro chcesz zarobić musisz znaleźć kogoś, kto wyjmie pieniądze ze swojej kieszeni i zapłaci za twój produkt lub usługę. Zastanów się czy jest zapotrzebowanie na twoje hobby. W większości przypadków jest…
Pomyśl dlaczego ktoś miałby zaufać akurat tobie. Zadaj sobie podstawowe pytania:
- Czy to na czym chcesz zarabiać jest unikalne?
Jak duża jest konkurencja?
- Jakie są ceny konkurencji?
Co możesz zrobić lepiej niż oni?
Nawet jeśli kochasz stać na rogu ulicy z rękami w kieszeni zawsze może znaleźć się ktoś kto za to zapłaci. Trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać. I zrobić na to biznesplan.
2) Zrób biznes plan
Jeśli jesteś już pewny, że na twoje pasji da się zarobić, czas zacząć działać. Teraz najważniejszy będzie biznes plan. To taki plan podróży, który wskaże ci cel i drogę jak do niego trafić. Odpowie też na pytania ile to wszystko będzie cię kosztowało.
Biznes plan możesz napisać samemu. W internecie jest mnóstwo poradników. Jeden z ciekawszych znajdziesz tu.
Skoro masz już biznesplan i wiesz ile będzie cię to kosztowało, to wiesz że na start potrzebujesz na pewno trochę kasy. A więc…
3) Zbierz fundusze
Oczywiście najlepiej mieć już wszystko obcykane wcześniej, zebrane odpowiednie fundusze i poduszkę finansową na minimum rok. Mało kto może mieć jednak taki komfort. Jeśli twój pomysł na zarabianie na własnej pasji nie wymaga wkładu finansowego albo jest on niewielki, to jesteś szczęściarzem. W przeciwnym wypadku trzeba tych funduszów poszukać.
Możesz znaleźć je poprzez:
- Dofinansowanie z Urzędu Pracy / Unii Europejskiej
- Nisko oprocentowane pożyczki bankowe na założenie firmy
- Poszukanie inwestora
Część funduszy koniecznie przeznacz na…
4) Szlifowanie umiejętności
Szlifować możesz umiejętności związane bezpośrednio z twoją pasją, ale warto rozwijać też kompetencje miękkie, takie jak autoprezentacja, negocjowanie ceny, budowanie kontaktów interpersonalnych.
Zanim zapiszesz się na jakiś kurs sprawdź najpierw kto go prowadzi, jakie jest jego doświadczenie i dorobek zawodowy. Sam do tej pory śmieję się z kursu robienia stron www, na którym wykładał „specjalista” pracujący w technologii, której nie używają już nawet najstarsi górale. O poziomie tych stron nawet wolę się nie wypowiadać.
Skoro masz już umiejętności to musisz cisnąć i…
5) Wypromować się
Nawet robiąc genialne rzeczy albo mając unikalne umiejętności, na które jest ogromny popyt, to i tak nic nie zarobisz jeśli nikt się o tobie nie dowie. Zacznij od najprostszych spraw:
- Pochwal się tym co robisz swojej rodzinie i znajomym
- Załóż stronę internetową
- Zadbaj o social media – facebook, instagram i inne, których używają twoi potencjalni klienci
- Rób swoje najlepiej jak umiesz, albo jeszcze lepiej
- Chwal się najlepszymi pracami na forach, tematycznych grupach facebookowych itp.
- Poznaj podobne do ciebie osoby, daj się polubić i spróbuj nawiązać współpracę (niekoniecznie komercyjną)
- Zawsze proś klientów o opinie
Działaj!
Bądź sobą i działaj. Jeśli przeraża cię perspektywa wzlotów i upadków (a pewnie takie będą), to nie jesteś gotowy na zarabianie na własnej pasji. Jeśli boisz się, że klienci pozbawią cię radości z wykonywanej pracy, nie jesteś gotowy by zarabiać na własnej pasji.
Wątpliwości zawsze będą, ale gdy już spróbujesz będziesz żałować tylko jednego. Tego, że czekałeś tak długo by zacząć. I tego nam obu życzę.
No niby fajnie, ale niestety ja nadal nie wiem jak na pasji zarabiać ;).
A co to za pasje? Może ktoś z nas podpowie 😉
blogowanie 😉
Świetnie napisane. Ja od lat zarabiam na swoich pasjach (mam więcej niż jedną) i nie przejmuję się tym, co piszą na fejsie. Faktycznie ma to swoje minusy np. groźba wypalenia (robisz to już nie tylko dla frajdy, ale dla pieniędzy), trudności w wycenie (skoro jest to przyjemność, to czasami trudno jest podać wysoką cenę). Ale z drugiej strony wolę zarabiać na tym co lubię niż przez całe życie męczyć się w zawodzie, którego nie cierpię.
I święta prawda. Trzeba tylko ciągle się doskonalić i mieć wewnętrznego motywatora, który też nie pozwoli się w tej pasji zatracić.
Moją pasją jest spanie do późna. Ciężko na tym zarobić 🙂
Parę lat temu naukowcy szukali ludzi do badań snu i za to płacili, także trzymaj rękę na pulsie 😉
Obie moje pasje mogą przynieść ładne pieniądze, ale trzeba jeszcze mieć czas to formalnie ogarnąć…tylko kiedy? 🙂
A co to za pasje? 🙂
Pisanie (to już odskuteczniam trochę) i biżuteria 🙂 projektowanie i tworzenie.
Dobry artykuł. Podoba mi się, że autor używa konkretów typu ” Zastanów się czy jest zapotrzebowanie na twoje hobby.” czy „Pomyśl dlaczego ktoś miałby zaufać akurat tobie. ” To jest podstawa prowadzenia DG. Ludzie nie zdaja sobie sprawy, że pieniądz nie rośnie na drzewach i aby zarobić to trzeba spowodować, że obcy człowiek odda Ci swoje pieniądze i bedzie z tego zadowolont
To inspirujące i motywujące rady. Działanie, autentyczność i otwartość na współpracę to kluczowe elementy sukcesu w prowadzeniu własnej pasji. Ważne jest też dzielenie się swoimi osiągnięciami i prośba o opinie klientów. Bez wątpienia, początek może być trudny, ale to pierwszy krok ku realizacji marzeń.