zarabianie na paasji i hobby - od czego zacząć

5 kroków niezbędnych by zacząć zarabiać na własnej pasji

Jeśli robisz coś wystarczająco długo i wciąż sprawia ci to ogromną przyjemność to z pewnością jest to twoją pasją. Grafika komputerowa, fotografia, stolarstwo… Nie ważne. Prędzej czy później przyjdzie ci do głowy, że skoro robisz coś dobrze, to może warto byłoby wreszcie zacząć na tym zarabiać. Przyjemność przyjemnością, ale kilka stówek przecież nie zaszkodzi. Prawda?

Czy zarabianie na pasji ma sens?

Wiele osób twierdzi, że zarabianie na swoim hobby jest złe. Powtarzają, że pieniądze zabijają pasję, że wpuszczanie klienta do swojego świata to mentalna prostytucja albo dzielnie małżeńskiego łóżka z obcą osobą. Naprawdę słyszałem takie teksty – często przewijają się na różnych grupach na Facebooku. Ale wiesz co? Najczęściej mówią to osoby, które na swojej pasji nie potrafią zarobić. Nie wyszło im, albo nawet nie próbowali. Od takich osób chcesz słuchać rad? Ja nie – i uświadomiłem to sobie całkiem niedawno.

Jak zarabiam na swojej pasji? Fotografuję i opowiadam historie zdjęciami. Jeśli masz ochotę zajrzyj – alpstudio.pl.

1) Zastanów się czy twoje hobby może przynosić zysk

Zarabianie to pozyskiwanie pieniędzy. Niby oczywistość, ale wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Skoro chcesz zarobić musisz znaleźć kogoś, kto wyjmie pieniądze ze swojej kieszeni i zapłaci za twój produkt lub usługę. Zastanów się czy jest zapotrzebowanie na twoje hobby. W większości przypadków jest…

Pomyśl dlaczego ktoś miałby zaufać akurat tobie. Zadaj sobie podstawowe pytania:

 • Czy to na czym chcesz zarabiać jest unikalne?
 • Jak duża jest konkurencja?

 • Jakie są ceny konkurencji?
 • Co możesz zrobić lepiej niż oni?

Nawet jeśli kochasz stać na rogu ulicy z rękami w kieszeni zawsze może znaleźć się ktoś kto za to zapłaci. Trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać. I zrobić na to biznesplan.

2) Zrób biznes plan

Jeśli jesteś już pewny, że na twoje pasji da się zarobić, czas zacząć działać. Teraz najważniejszy będzie biznes plan. To taki plan podróży, który wskaże ci cel i drogę jak do niego trafić. Odpowie też na pytania ile to wszystko będzie cię kosztowało.

Biznes plan możesz napisać samemu. W internecie jest mnóstwo poradników. Jeden z ciekawszych znajdziesz tu.

Skoro masz już biznesplan i wiesz ile będzie cię to kosztowało, to wiesz że na start potrzebujesz na pewno trochę kasy. A więc…

3) Zbierz fundusze

Oczywiście najlepiej mieć już wszystko obcykane wcześniej, zebrane odpowiednie fundusze i poduszkę finansową na minimum rok. Mało kto może mieć jednak taki komfort. Jeśli twój pomysł na zarabianie na własnej pasji nie wymaga wkładu finansowego albo jest on niewielki, to jesteś szczęściarzem. W przeciwnym wypadku trzeba tych funduszów poszukać.

Możesz znaleźć je poprzez:

 • Dofinansowanie z Urzędu Pracy / Unii Europejskiej
 • Nisko oprocentowane pożyczki bankowe na założenie firmy
 • Poszukanie inwestora


Część funduszy koniecznie przeznacz na…

4) Szlifowanie umiejętności

Wiem, masz pasję. Ale to nie wszystko. Jeśli chcesz na niej zarobić musisz mieć umiejętności. Nabywa się je przez praktykę i naukę na własnych błędach (długo, relatywnie tanio), szkoleniach stacjonarnych (szybciej, ale drożej) lub kursach internetowych (teoretycznie najszybciej i najtaniej).

Szlifować możesz umiejętności związane bezpośrednio z twoją pasją, ale warto rozwijać też kompetencje miękkie, takie jak autoprezentacja, negocjowanie ceny, budowanie kontaktów interpersonalnych.

Zanim zapiszesz się na jakiś kurs sprawdź najpierw kto go prowadzi, jakie jest jego doświadczenie i dorobek zawodowy. Sam do tej pory śmieję się z kursu robienia stron www, na którym wykładał „specjalista” pracujący w technologii, której nie używają już nawet najstarsi górale. O poziomie tych stron nawet wolę się nie wypowiadać.

Hustle

Skoro masz już umiejętności to musisz cisnąć i…

5) Wypromować się

Nawet robiąc genialne rzeczy albo mając unikalne umiejętności, na które jest ogromny popyt, to i tak nic nie zarobisz jeśli nikt się o tobie nie dowie. Zacznij od najprostszych spraw:

 • Pochwal się tym co robisz swojej rodzinie i znajomym
 • Załóż stronę internetową
 • Zadbaj o social media – facebook, instagram i inne, których używają twoi potencjalni klienci
 • Rób swoje najlepiej jak umiesz, albo jeszcze lepiej
 • Chwal się najlepszymi pracami na forach, tematycznych grupach facebookowych itp.
 • Poznaj podobne do ciebie osoby, daj się polubić i spróbuj nawiązać współpracę (niekoniecznie komercyjną)
 • Zawsze proś klientów o opinie

Działaj!

Bądź sobą i działaj. Jeśli przeraża cię perspektywa wzlotów i upadków (a pewnie takie będą), to nie jesteś gotowy na zarabianie na własnej pasji. Jeśli boisz się, że klienci pozbawią cię radości z wykonywanej pracy, nie jesteś gotowy by zarabiać na własnej pasji.

Wątpliwości zawsze będą, ale gdy już spróbujesz będziesz żałować tylko jednego. Tego, że czekałeś tak długo by zacząć. I tego nam obu życzę.