9 rad dla początkującego freelancera-grafika

[emphasized type=”emphasized”]Każdy freelancer pragnie otrzymywać najciekawsze zlecenia-wyzwania. Za nimi oczywiście powinien płynąć strumień gotówki, a zachwytów nad projektem nie ma być końca. Cudny sen, tylko czy realny? Mam dla Ciebie 9 rad, aby to eldorado stało się jawą! [/emphasized]

Na początku mojej drogi, jeszcze w trakcie studiów, zaczęłam współpracować z agencjami reklamowymi. Za śmieszne stawki, na umowach śmieciowych, realizowałam projekty warte dziesiątki tysięcy złotych otrzymując grosze. Niewiedza po prostu boli, czasem po kieszeni, zawsze po czasie.

Potem zaczęłam zdobywać klientów indywidualnych. To jest dopiero szkoła życia! Istny rollercoaster, ale bardzo opłacalny. Nie chodzi mi nawet o pieniądze, a o wolność, spełnienie i oferowanie wysokiej jakości. Oczywiście błędów w tym czasie również nie uniknęłam.

Stąd właśnie moje refleksje, prosty przepis na sukces. Gdybym została wyznawcą tej listy kilka lat temu byłabym o setki kilometrów dalej na drodze do spełnienia zawodowego. Mam nadzieję, że weźmiesz coś dla siebie.

Pamiętaj. Wszystkie moje prawdy to moje prawdy. Nie muszą się u Ciebie sprawdzić. Po prostu próbuj. Bierz co uznasz za wartościowe.

Zaczynajmy!

Postaw na obsługę klienta

1. Postaw na obsługę klienta

Czy Twoje maile są lakoniczne? Czy wysyłasz projekt bez komentarza? Co gorsza, czy nie bronisz swojego punktu widzenia? Skończysz marnie. Bez umiejętności interpersonalnych i postawienia na obsługę klienta nie uda Ci się osiągnąć jakiegokolwiek sukcesu. Wytłumacz klientowi projekt, pomóż i buduj naprawdę silne relacje. To równie ważne jak sam proces projektowania w pracy freelancera.

Warto też od czasu do czasu nagradzać klienta. Małe rzeczy budują wielkie przyjaźnie. Coś ponad zobowiązania w waszej umowie. Doceni to każdy!

Korzystaj z systemów CRM

2. Korzystaj z systemu CRM

W Twoim życiu klientów zacznie przybywać. Klienci zaczną Cię polecać. Klienci zaczną wracać. Zacznie się bałagan.

– Witam serdecznie! Kamil Kowal z tej strony. Dwa lata temu zrealizowaliśmy wspólnie świetne wizytówki, zamawiam dodruk – słyszysz w słuchawce telefonu.

“Do cholery! Kim jest Kamil Kowal?” – myślisz. Zaczynasz przekopywać maile, ale jest ich tak dużo. Gubisz się. Tracisz cenny czas w ciągu dnia. A mogło być zupełnie inaczej.

Zarządzać kontaktami z klientem można naprawdę zwinnie. Wystarczy skorzystać z systemu do zarządzania relacjami z klientami (CRM)! W takiej prostej aplikacji dostępnej w przeglądarce możesz przypisywać do klientów firmy, tworzyć historię, pisać notatki, rejestrować najważniejsze maile oraz zamieszczać wszelkie transakcje udane i planowane. Dokładnie wiesz ile zarabiasz i kto jest dla Ciebie naprawdę wartościowym klientem.

Jeszcze trochę zadziałam na Twoją wyobraźnię. Powiedzmy, że w rozmowie z klientem dowiadujesz się, że chciałby zrobić landing page dla swojej usługi, ale w tej chwili nie ma pieniędzy. Może na wiosnę. Nie ma problemu! W systemie CRM tworzysz potencjalną transakcję, zamieszczasz o tym notatkę i ustawiasz na wiosnę przypomnienie.

Łał! Co za efektywność!

Systemów jest dużo. Choćby HubSpot, Zoho CRM, OnePageCRM. Do wyboru, do koloru.

Zatrudnij podwykonawców

3. Zatrudnij podwykonawców

Dostajesz zapytanie o stronę internetową z ikonami, ale rysowanymi ręcznie. Możesz być mistrzem w projektowaniu stron internetowych, ale być może ilustracji w ogóle nie rozumiesz i nie chcesz się jej uczyć. Zrezygnujesz ze zlecenia? Będziesz się męczyć?  Nie warto, szukaj podwykonawcy!

Takie rozwiązanie to także korzyść dla Ciebie. Współpraca to szansa na Twój rozwój. Te momenty wzmożonej, wspólnej pracy, to czas wymiany doświadczeń. Od WebDevelopera dowiesz się jakie są ograniczenia CSS. Fotograf opowie Ci jak wygląda robienie zdjęć 360 stopni do Map Google. Montażysta natomiast przedstawi Ci podstawy rytmu. Kooperacja nad zleceniami to konieczność żeby nie zamknąć się w swoim świecie.

Używaj Slack i Trello

4. Używaj Slacka i Trello

Firmy upadają często przez złe zarządzanie projektami oraz błędy w komunikacji zespołów. Nie pozwól, żeby to się Tobie przydarzyło. Przecież współcześnie należy stawiać na szybką komunikację oraz efektywne zarządzanie projektami. Nie zostawaj w tyle.

Trello to zbawienie dla osób pracujących w zawodzie kreatywnym. Niesamowicie elastyczna aplikacja, w której można zarządzać wszelkim rodzajem projektów. W tym małym programie ogarniesz wszystkie sprawy bieżące, a także będziesz mógł współpracować nad dużymi projektami ze wspólnikami lub podwykonawcami. Na potrzeby freelancera wystarczy darmowa wersja.

Natomiast Slack to rozbudowany komunikator dla zespołów. Ułatwi Ci utrzymanie porządku w komunikacji, pozwoli być zawsze zorientowanym, da szansę na rozwój i kooperację. Konieczny w pracy zdalnej zespołów. Nie polecam do kontaktu z klientem.

Oczywiście są alternatywy. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników być może lepiej sprawdzi się Asana do zarządzania firmą, a w kontakcie Azendoo.

Rozwijaj jeden kanał dotarcia do klienta

5. Rozwijaj jeden kanał dotarcia do klienta

Jak chciałbyś pozyskiwać klientów? Skąd ich najwięcej przychodzi? Warto sobie zadać te dwa pytania i po prostu skupić się na rozwoju danego kanału.

Być może klienci głównie piszą ze strony internetowej? No to czas na jej ulepszenie, dopracowanie SEO, walkę o linki przychodzące. A może dużo klientów Cię poleca? Czas chyba na program lojalnościowy.

Tylko nie rób wszystkiego na raz. Nie warto skupiać się na wielu kanałach dotarcia do klienta. Po co Ci strona facebook skoro kilka miesięcy nic tam nie wrzucasz? Po co wydajesz na reklamę AdWords jeśli koszt pozyskania klienta jest wyższy niż jego wartość w czasie? Szkoda marnować tak cennych zasobów jak pieniądze, co gorsze własny czas.

Odejdź od biurka

6. Odejdź od biurka

Nie zasiedź się. To najgorsze, co może Cię spotkać. Kreatywność wymaga ciągłego ruchu, zmian i wychodzenia poza strefę komfortu. Gdy tego nie robisz zaczynasz przypominać linię produkcyjną, zamykasz się w manierze. Jeździj na konferencję, poznawaj ludzi, chodź na warsztaty, spotykaj się z klientami.

Twoje zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe niesamowicie odbijają się na jakości Twojej pracy. Nie lekceważ również uczuć. Dbaj o rodzinę, o dom. Praca to nie wszystko!

Załóż własną działalność gospodarczą

7. Załóż własną działalność gospodarczą

Umowy śmieciowe nie opłacają się firmom. Wszyscy chcą faktury żeby wrzucić w koszty. Tak jest rzeczywistość i w końcu tego nie unikniesz. Im wcześniej to zrobisz tym lepiej. Boisz się? Możesz to załatwić w bezpieczny sposób.

Zacznij od pół etatu

8. Zacznij od pół etatu

Zatrudnij się w agencji reklamowej lub studiu graficznym. Przy tej okazji otwórz własną firmę. Dla takiego pracodawcy to wręcz wybawienie gdy jesteś na własnej działalności gospodarczej. Oszczędza niesamowicie wiele. W momencie gdy jesteś na pół etatu możesz realizować własne zlecenia i pracować na swoją markę. Gdy jesteś na cały etat chłoń wiedzę jak gąbka!

Praca w studio to nie tylko zapewnienie sobie bezpieczeństwa finansowego. To także ogromna doza wiedzy, którą w ciągu krótkiego czasu będziesz zdobywać. Nigdzie indziej tak szybko nie nauczysz się nowych rzeczy na temat prowadzenia własnego biznesu. Przez pół roku warto poczuć czym jest praca u kogoś. Tylko się nie zasiedź!

Zawsze po jakimś czasie możesz przejść na pracę zdalną. To dobry start w byciu freelancerem.

Dbaj o równowagę

9. Zadbaj o równowagę

Inaczej spłoniesz. Wypalisz się jak samotne drzewo na pustyni uderzone przez piorun. Praca na swoim może wywołać wiele euforii, człowiek zaczyna ryzykować, brać prace ponad swoje możliwości. Nie tylko jakość projektów na tym cierpi, ale również jego psychika. Depresja to paskudny potwór, który czeka na Twoje chwile słabości. Nie daj się i dbaj o swoje zdrowie psychiczne. Weekend jest od odpoczywania, a noc od spania. Pamiętaj o tym.

To nie koniec

To oczywiste, że nie każdy może zostać freelancerem. Trzeba mieć naprawdę dużo odwagi, a jeszcze więcej pewności siebie i umiejętności. Dla wielu to wprawdzie kusząca wizja, ale tylko w momencie gdy nie jesteś świadom jak to naprawdę wygląd. Chcesz ryzykować lub już to robisz? To bardzo dobrze! Próbuj.

Byłam freelancerem kilka lat. Wyniosłam z tego wiele niesamowitych, a nieraz strasznych doświadczeń. W końcu doprowadziło mnie to do etapu, w którym otworzyłam własne Studio Graficzne Wzór. Wprawdzie mam dziś przez to o wiele więcej obowiązków, ale nie żałuję. Teraz staram się pomagać innym, aby droga freelancera była lżejsza, prostsza, przyjemniejsza.

Postaw na siebie, to Ty jesteś centrum świata. Jeśli Tobie nie będzie dobrze, Twoje otoczenie będzie na tym cierpieć. Wolność, wyższy zarobek i satysfakcja to klucz do szczęścia dla wielu ludzi. Freelancerzy zagarniają to szczęście garściami.

Jeśli po przeczytaniu masz jakieś pytania napisz na info@wzorstudio.pl. Z chęcią wymienię się doświadczeniami. Zawsze odpisuję!

 

O Autorze

Katarzyna PastuszekNazywam się Katarzyna Pastuszek i zarabiam na życie prowadząc Studio Graficzne Wzór. W pracy najważniejsi są dla mnie ludzie – mój zespół, moi klienci. Wieczory spędzam na siłowni lub pisząc Wzorowy Blog Biznesowy. Poza tym kocham gotować, a jeszcze bardziej się tym dzielić. To sprawia mi w życiu największą przyjemność, równie silną jak przechadzka po polskich górach.