HTML5 - zalety i wady

HTML5 – SEO i inne powody by przekodować szablon WordPressa

Od pewnego czasu pracuję nad nowym szablonem dla Ideagrafika.pl. Nadszedł czas na zmiany i odświeżenie wizerunku. Nowy szablon będzie korzystał w pełni z dobrodziejstw HTML5. Dlaczego warto pójść w tym kierunku?

Ostatnio na Ideagrafika nie pojawia się zbyt wiele postów. Po zakończeniu procesu redesignu będzie ich już zdecydowanie więcej. Zmiany dotkną strony wizualnej oraz samego szkieletu. Nadal będzie on oparty o najlepszy według mnie CMS czyli WordPress. Nowa templatka będzie w pełni korzystać z dobrodziejstw HTML5, będzie zgodna z najnowszymi standardami, zoptymalizowana pod kątem SEO oraz bardziej przyjazna użytkownikowi.

 

Dlaczego HTML5?

1) HTML5 jest dobre dla SEO

Roboty Google doskonale radzą sobie ze strukturą HTML5 – to pewne. Jednak zdaniem ekspertów od pozycjonowania stron internetowych na razie wyszukiwarka nie premiuje dodatkowo HTML5. Po co więc przesiadka na nowszy standard? Ponieważ z czasem gdy HTML5 zyska na popularności może się to zmienić. Dodatkowo dzięki temu standardowi łatwiej zadbać o poprawność i przejrzystość kodu, a semantyczność ma już bezpośredni wpływ na pozycję w SERP-ach.

2) Wsparcie dla plików wideo i audio

Dzięki HTML5 można zapomnieć o standardowym flashowym playerze. Dołączanie treści multimedialnych stało się łatwiejsze. Problem pojawia się jednak przy starszych przeglądarkach, ale kilka linijek dodatkowego kodu poradzi sobie także i z tymi bardziej opornymi.

3) HTML5 dla urządzeń mobilnych

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że urządzenia mobilne takie jak smartfony i tablety są co raz bardziej popularne. Na razie projektowanie stron przeznaczonych na różne wyświetlacze jest mile widziane, niedługo jednak może stać się koniecznością. HTML5 ułatwia tworzenie stron w idei responsive webdesign (responsywny webdesign), czyli dopasowujących się do rozdzielczości ekranu urządzenia.

4) Kompatybilność ze wszystkimi przeglądarkami

W założeniu HTML5 ma być kompatybilny ze wszystkimi przeglądarkami. Oznacza to, że strona stworzona w tym standardzie będzie dokładnie taka sama w Internet Explorerze, Firefoxie, Chromie oraz tych niszowych.

Więcej zmian na ideagrafika…

Proces redesignu wciąż trwa, a pierwsze jego oznaki już niedługo pojawią się na stronie. Już teraz mogę jednak zdradzić, że metamorfoza będzie ogromna. Oprócz przejścia na HTML5 zmieni się layout ideagrafika, nowe będzie też logo.

Szczegóły już wkrótce.