dobry szablon Wordpress

Jak wybrać dobry szablon WordPress? KONKURS! Wygraj szablon Premium od TemplateMonster

Używam WordPressa kilka na prawdę długich lat i wydaje mi się, że znam go na wylot. Ale w kwestii szablonów postanowiłem zadać kilka pytań komuś mądrzejszemu ode mnie – Januszowi Kamińskiemu z TemplateMonster, jednego z największych sklepów z szablonami WordPress i Joomla. A na końcu czeka KONKURS! Do wygrania trzy licencje na dowolne szablony od TemplateMonster!

Janusz w Template Monster zajmuje się marketingiem, ale ma też doświadczenie w tworzeniu stron. O szablonach Wordpress wie na prawdę sporo.

Jak wybrać dobry motyw z grona setek dostępnych? Czym taki motyw się wyróżnia. Jakie powinien mieć cechy?

Popularność WordPress spowodowała gwałtowny wzrost liczby również darmowych, jak i płatnych templatek. Obecnie w internecie można znaleźć tysiące takich produktów. Tylko na stronie naszego marketplace jest ponad 2000 motywów premium dla WordPress. Dlatego musicie spędzić trochę czasu, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojej strony.

Jednak nie musicie się bać! Przygotowałem kilka prostych porad, które pomogą wybrać odpowiednią templatkę dla waszego projektu. One dotyczą TemplateMonster marketplace, ale mogą również być stosowane do innych serwisów z gotowymi szatami graficznymi.

Podczas poszukiwania motywu warto zwrócić uwagę na:

  • Wersje systemu. Jeśli planujecie zbudować stronę od zera i użyć WordPress 5.x musicie poszukiwać templatki kompatybilne z tą wersją. Pomogą w tym odpowiednie filtry na stronie marketplace. Warto zwrócić uwagę, że motywy, które nie są zgodne z ostatnią wersją WordPress mogą działać niestabilnie. Wybierając taki produkt musicie zapoznać się z informacjami o ostatnich aktualizacjach. Jeśli odbywają się regularnie jest szansa, że motyw będzie odnowiony do wersji 5.x. Inaczej zachęcam wybierania nowszej templatki.
  • Temat motywu. Poszukujecie motywu dla agencji reklamowej, firmy budowlanej lub bloga turystycznego? W takim razie najpierw skorzystajcie z filtrów tematycznych. Jeśli wśród dostępnych templatek nie ma interesującego produktu warto zerknąć na tzw. „kombajny.” To uniwersalne motywy, które zawierają szereg opcji do tworzenia różnego typu stron. Ale one mogą być „cięższe” przez zastosowanie wielu rozszerzeń.
  • Dostępne rozszerzenia. Jeśli lubicie np. Elementor, warto wybrać z pośród dostępnych templatek te, które posiadają go na pokładzie. Jeśli nie macie ulubionych wtyczek, warto pomyśleć jakie opcje muszą być na stronie. Wtedy podczas zapoznania się ze szczegółami templatki będzie łatwiej wybrać odpowiednią.
  • Kompatybilność z popularnymi wtyczkami. Nie zawsze można od razu wyznaczyć jakie opcje będą potrzebne na stronie. W takim razie templatka musi być kompatybilna z dodatkowymi wtyczkami dla WordPressa. Wtedy można szybko rozszerzyć jej funkcjonalność.
  • Responsywność i kompatybilność z przeglądarkami. Obecnie praktycznie wszystkie motywy poprawnie wyświetlają się na różnych ekranach oraz przeglądarkach internetowych. Ale lepiej sprawdzić obecność tych cech w opisie interesującej templatki.
  • Obecność plików PSD oraz obrazków. Niektóre motywy mogą zawierać dodatkowe pliki PSD oraz obrazki komercyjne. Za ich pomocą można szybciej dopasować projekt templatki do własnych potrzeb.
  • Obecność dokumentacji i wsparcia technicznego. Zazwyczaj płatne templatki posiadają rozbudowaną dokumentacje (w paczce z motywem oraz na stronie twórców). Jednak warto się w tym upewnić. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na obecność wsparcia technicznego. W przeciwnym razie wszystkie problemy z motywem będziecie musieli rozwiązać samodzielnie.
  • Regularne aktualizacji. Warto sprawdzić też jak często jest aktualizowany motyw. W przeciwnym razie możecie mieć problemy z aktualizacją systemu oraz wtyczek w przyszłości.
  • Opinie użytkowników o dostawcy i templatce. Jest to jeden z najważniejszych kroków przed dokonaniem zamówienia. Opinie użytkowników mogą powiedzieć więcej niż informacje reklamowe o produkcie.

Jeśli odfiltrujecie Państwo templatki według powyższych punktów, okażę się, że interesujących motywów nie jest aż tak dużo. Pozostanie tylko wybrać spośród nich najbardziej odpowiadający własnym upodobaniom.

Czy lepiej wybrać rozbudowany kombajn czy może bardzo prosty bazowy motyw?

Wszystko zależy od strony, którą zamierza się zbudować. Dla prostego bloga tematycznego nie koniecznie trzeba używać uniwersalnej templatki. Jasne, że ona będzie posiadała kluczowe opcje do tworzenia tego typu strony. Ale oprócz potrzebnych funkcje dostaniecie też szereg wtyczek i widgetów oraz gotowych projektów stron lub podstron, których NIGDY nie zużyjecie. Dlatego trzeba będzie je wyłączyć oraz usunąć. W przeciwnym razie takie rozszerzenia będą obciążać stronę (zwiększać czas ładowania).

Uniwersalne motywy są fajne wtedy, gdy:

  • Planujecie rozszerzać funkcjonalność strony. Nie musicie poszukiwać dodatkowej wtyczki, wszystko będzie pod ręką.
  • Tworzycie różne typy stron dla siebie oraz klientów. W takim razie możecie do perfekcji opanować jeden motyw i stosować go do różnych celów.

Co zmienia się w motywach na przestrzeni kilku ostatnich lat?

Mogę wydzielić kilka dużych zmian:

  • Obecność wizualnych kreatorów stron. Pamiętacie szum wokół nowej wersji WordPress 5.0? Był on spowodowany powstaniem nowego wizualnego kreatora, który zastąpił poprzedni edytor. Ale moda na wizualne kreatory pojawiła się jeszcze wcześniej. Dlatego obecnie duża część nowych motywów zawiera popularne kreatory do tworzenia stron za pomocą metody „Przyciągnij i Upuść”. To może być Elementor, Visual Composer, Divi Builder itd.
  • Szeroki wybór gotowych układów stron i elementów witryn. Dzięki gotowym projektom stron i podstron, układom elementów witryny, obrazkom tematycznym oraz rozbudowanym opcjom personalizacji bardzo łatwo dopasować wygląd strony do własnych potrzeb.

Jakie motywy będą popularne w 2019 roku.

Mogę powiedzieć na pewno, ze templatki z wizualnymi kreatorami na pokładzie. Także będą popularne uniwersalne motywy, które wybierają również deweloperzy, jak i zwykli użytkownicy. Jeśli chodzi o trendy w projektowaniu webowym, to dalej jest popularna duża typografia, układy oparte na kartach oraz asymetryczne układy, dynamiczne gradienty i obecność efektów animacyjnych. Pełną listę trendów webowych na 2019 r. można znaleźć na popularnych stronach designerskich.

KONKURS! Wygraj dowolny szablon od TemplateMonster!

Aby wziąć udział w konkursie:

  • Wejdź na stronę TemplateMonster – https://www.templatemonster.com/
  • Wybierz szablon, który chcesz wygrać
  • Wklej link do szablonu w komentarz pod tym tekstem i napisz dlaczego to właśnie ten szablon chcesz wygrać i do czego możesz go użyć.

Konkurs trwa do końca lutego 2019 roku. Potem razem z Januszem Kamińskim wybierzemy trzy najciekawsze odpowiedzi i wybranym szablonem nagrodzimy trzy komentujące osoby.

Nagrodą w konkursie są dożywotnie licencje (do dowolnego użytku w jednym projekcie) w raz z wszystkimi przyszłymi aktualizacjami.