[emphasized type=”emphasized”]Czy zastanawialiście się kiedyś czemu wasze fotki są niby poprawne, ale brakuje im tej „iskry”, która powala na kolana? Każdy chciałby móc się pochwalić arcydziełem, ale zanim dojdziesz do tego poziomu dopracuj do perfekcji podstawowe umiejętności.[/emphasized]
Musisz nauczyć się patrzeć przez wizjer. Przepełniony najnowszą technologią aparat ciągle pozostaje tylko kawałkiem plasiku i bezmózgim stworzeniem, który świat widzi w postaci jednowymiarowej kolorowej plamy.
Zwracaj uwagę
Aby zrobić dobre zdjęcie zwracaj uwagę na szczegóły otaczającego nas świata. Na jego barwy, kształty i światło. To właśnie ono modeluje nasze dzieło. Inaczej będzie wyglądać to samo miejsce w mglisty poranek, inaczej w gorące południe i całkiem odmiennie w gwiaździstą noc. Wykorzystywanie światła to najważniejszy sposób tworzenia nastroju na zdjęciach.
Zanim zrobisz zdjęcie rozejrzyj się dookoła. Jeśli masz czas i nikt nie siedzi ci na głowie dobrze jest obejść fotografowany obiekt dookołą i wybrać najciekawsze miejsce i najlepsze światło. Cały czas obserwój fotografowany obiekt przez wizjer aparatu. To nic, że to może wyglądać śmiesznie. Na prawde dobre zdjęcie warte jest poświęceń.
Najważniejszy plan
Wybierz taką perspektywę by w kadrze znalazł się pierwszy i drugi plan. Dzięki temu stworzysz wrażenie głębi i ostrości (np. Eksponując stojącą przed tobą małpę i rozmywając przechodniów na ulicy – oczywiście jeśli uda nam się spotkać małpę, która uciekłą z zoo).
Ciekawą techniką jest wprowadzenie skali. Jeśli fotografujesz ogromny obiekt na zdjęciu może wyglądać on całkiem zwyczajnie, bo jego wielkość wsiąkła w papier. W takim wypadku do kadru najlepiej wprowadzić ludzką postać, lub rzecz która rozmiar każdu z nas zna.
Poświęcając swój cenny czas fotografii (bo zawsze można pograć w FIFĘ) sam dojdziesz do najskuteczniejszych metod. W malowaniu światłem najważniejsza jest praktyka. Talent oczywiście też nie będzie przeszkadzał. Oglądaj dzieła innych, staraj się skopiować ich efekt. I pamiętaj ćwiczenie czyni mistrza, a Kraków nie od razu zbudowano. No i najlepsze kasztany są tylko na placu Pigalle.
Interesujący poradnik, zapraszam do lektury na temat fotografii mody dla ecommerce.