narzędzia i przybory do kaligrafii i liternictwa

Kaligrafia i liternictwo – jakie narzędzia dla początkujących?

Od dłuższego czasu zgłębiam intensywnie temat liternictwa i kaligrafii. I choć początki nie należały do udanych, teraz jest już całkiem nieźle. Porównując swoje prace do TheOsone, czyli Adama Romualda Kłodeckiego, wciąż nabawiam się nerwicy, ale tak to już chyba być musi. Też chcecie się wgryźć w temat? Oszczędzę Wam czasu i od razu powiem w jakie narzędzia warto zainwestować na początek przygody z kaligrafią.

ołowek, gumka, linijka, strugaczka - najlepsi przyjaciele grafika

Ołówek, temperówka, gumka i linijka

Zwykły ołówek to najlepszy przyjaciel każdego grafika. W liternictwie i kaligrafii też sprawdza się idealnie. Zwłaszcza na początku przygody warto sięgnąć po niego by narysować szkic słów, które potem poprawimy innym narzędziem. Wystarczy do tego jedna linia.

Początkującym kaligrafom sporą trudność sprawia utrzymanie wyrazów w jednej, symetrycznej linii. To właśnie dlatego potrzebujemy linijki. Wyznaczamy nią linie pomocnicze i marginesy, możemy też wyrysować pochyłe linie jeśli chcemy pisać kursywą.

Brush pen, czyli pisak pędzelkowy

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pisaków pędzelkowych od kilku producentów. Mogą być zakończone imitacją pędzla lub typowym pędzlem z włosia. Moim pierwszym pisakiem pędzelkowym był Pigma Brush, bo taki tylko dostałem w lokalnym sklepie plastycznym. Po kilkunastu dniach końcówka się rozwarstwiła, a brush pen przestał rysować ostre linie. Pogrzebałem w sieci, poczytałem opinie, zamówiłem w sklepie internetowym i dziś korzystam z Tombow Dual Brush Pen, który jest dużo lepszy, a przy tym tylko niewiele droższy.

Pisak pędzelkowy nadaje się do kaligrafii i calligraffiti.

Pilot Parallel – pióro kreślarskie z płaską końcówką – zobacz oferty Pilot Parallel na ceneo

Nauczony przygodą z pisakiem pędzelkowym od razu sięgnąłem po polecany na forach Pilot Parallel. Narzędzie to dostępne jest w czterech szerokościach – 1,5 mm, 2,4 mm, 3,8 mm i 6 mm. Wybrałem 3,8 mm, ale równie dobrze pióro na początek mogłoby być rozmiar mniejsze.

pilot parallel najlepsze narzędzie do kaligrafii i stylu gotyckiego

Oczywiście to nie wszystkie narzędzia i przybory do liternictwa i kaligrafii, jednak dla początkujących taki zestaw powinien wystarczyć. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie by systematycznie go powiększać. Kaligrafia wymaga inwestycji.

Tusze, atramenty, ecolina

Wybór atramentów jest ogromny. Ważne by nie był on ani za rzadki ani za gęsty. Sam używam ecoliny w kilku ulubionych kolorach. Świetnie powinien też sprawdzić się atrament dedykowany do piór wiecznych.

Papier do kaligrafii

Ćwiczyć możemy na dowolnym papierze, nawet tym przeznaczonym do drukarki. Prace na czysto warto jednak wykonywać na grubszym papierze. Niestety jest on droższy od zwykłego, ale różnicę w stawianiu liter można poczuć od razu. Z czystym sumieniem mogę polecić papiery Clairefontaine.

jaki papier do kaligrafii

Gdzie kupić narzędzia i pisaki do kaligrafii?

Podstawowe narzędzia takie jak ołówki, gumki czy linijki kupisz w każdym sklepie plastycznym lub nawet w papierniczym. Trudności zaczynają się dopiero przy bardziej wyspecjalizowanych akcesoriach. Nie każdy stacjonarny sklep dla grafików posiada w swojej ofercie brush peny czy choćby pillot parallel. Najlepszym wyborem będzie więc internet. Poniżej zamieszczam adresy sklepów, z których sam korzystałem. Warto poszperać też samemu w poszukiwaniu najlepszej oferty i ceny.

Fotografie na stronie pochodzą z serwisu pexels.com