[emphasized type=”emphasized”]Kaligrafia i lettering to teraz jedne z popularniejszych dziedzin projektowania. Odręczne fonty królują na plakatach, z witryn sklepowych krzyczą dobrze zaprojektowane napisy. Nic więc dziwnego, że eduweb wziął się za ten temat. Jak wypada kurs Kaligrafii i Letteringu? Czy warto wydać na niego 69 zł?[/emphasized]
Na początku trzeba zaznaczyć, że kurs Kaligrafii i letteringu od Eduweb przeznaczony jest dla tych, którzy z projektowaniem liter i napisów nie mieli wiele wspólnego oraz dla tych, którzy chcą przypomnieć i usystematyzować swoją wiedzę.
Kurs prowadzi Beata Kurek z poznańskiego Love Letters Studio. Jeden rzut oka na portfolio i facebooka – widać, że zna się na rzeczy i nie jest akademickim teoretykiem. Akurat ja zwracam na to dużą uwagę.
Kurs kaligrafii i letteringu zaczyna się częścią teoretyczną. Prowadząca zapoznaje nas z podstawowymi terminami, narzędziami i techniką pracy. Pokazuje dokładnie jakie kreski stawiają poszczególne narzędzia i doradza jak je wybierać. To dobrze, bo dobór odpowiedniego sprzętu może przysporzyć początkującym nie lada trudności.
Kolejnym blokiem jest praca nad pojedynczą literą, wektoryzacja i korekta w Illustratorze. Dalej jest jeszcze ciekawiej – praca z brushpenem i projektowanie własnego zestawu liter.
Całość podana jest w bardzo przystępny sposób. Beata wykłada kawę na ławę i pokazuje jak zrobić wszystko od początku do końca. Z jednej strony to dobrze, z drugiej całość nieco się dłuży. Ale o tym za chwilę.
Autorka kursu pokazuje sporo technik pracy z literami, przedstawia kilka sztuczek i zdradza tajniki swojej pracy. To wartościowy materiał, który zaoszczędzi kilku godzin samodzielnego wgryzania się w temat kaligrafii i letteringu. Wszystko co powinien wiedzieć każdy początkujący miłośnik obu popularnych technik zamknęło się w 4,5 godzinnym kursie.
Do pełnego szczęścia zabrakło mi tylko dokładniejszych informacji poświęconych klasycznym krojom takim jak Unicjała, Copperplate i Blackletter czy innej gotyckiej podstawie. Zanim postawi się pierwsze kroki w literniczym freestylu warto byłoby poznać podstawy klasyki.
Metody przedstawione w kursie wystarczą do zrozumienia na czym polega kaligrafia i liternictwo. Są też świetnym punktem wyjścia do wypracowania swojego własnego workfolw i unikalnego stylu.
Minusy
Niestety wartość merytoryczna to nie wszystko. Kurs mógłby trwać przynajmniej o połowę krócej. Wideo aż prosiło się o bardziej dynamiczny obraz. Montażysta też chyba na filmie przysypiał, bo w niektórych lekcjach słychać jak prowadząca ustala szczegóły dotyczące filmu z kamerzystą. Zrozumiałbym taką wpadkę w darmowym materiale na youtube, ale w płatnym kursie takie rzeczy świadczą już o niedbalstwie.
Ujęcia w których widoczny jest ekran z Illustratorem lepiej wyglądałyby z przechwycenia obrazu, a nie nagrane kamerą ekranu laptopa. Widoczne odbicia utrudniają oglądanie z takiej perspektywy. Zaletą przechwytywania pulpitu byłaby też widoczność skrótów klawiaturowych stosowanych w trakcie pracy nad materiałem kursowym. Na szczęście Beata często przypomina o ich istnieniu.
Samo oglądanie kursu też nie było zbyt wygodne. Przeglądałem materiały online na kilku komputerach. Na każdym z nich wideo startowało od pierwszej lekcji i ręcznie musiałem wybierać moment na którym skończyłem. Player nie zapamiętuje miejsca w którym przerwaliśmy oglądanie nawet na tym samym komputerze.
Dodatkowo lekcje nie przechodzą automatycznie do kolejnego materiału. Oglądając wideo na dużym ekranie co chwilę musiałem podnosić się z miejsca by kliknąć w link prowadzący do kolejnej lekcji. Było to irytujące, bo niektóre lekcje trwały nawet po 3 – 4 minuty.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w domyśle uczestnik kursu powinien siedzieć przed monitorem i samodzielnie próbować powtarzać to co widzi na ekranie. Sporo ludzi zanim zacznie pracę nad własnym projektem woli jednak obejrzeć kurs do końca. Dobrze byłoby gdyby Eduweb o tym pamiętał.
Kurs kaligrafii i letteringu – czy warto?
Zawsze cieszą mnie tego typu inicjatywy. Podoba mi się gdy ktoś zdolny chce się dzielić swoją wiedzą za niewielką opłatą. Mimo pewnych minusów technicznych kurs Kaligrafii i letteringu warty jest polecenia. Znajdziecie w nim dużą dawkę wiedzy o projektowaniu liter i napisów.
Całość kosztuje tylko 69 złotych. To cena jednej dobrej książki o grafice. Materiały wideo można oglądać online lub pobrać na dysk twardy by obejrzeć je nawet bez dostępu do internetu.