[emphasized type=”emphasized”]Ewolucja nie lubi stagnacji. Chcąc iść do przodu pewne zmiany są nieuniknione. Zwłaszcza w blogosferze. Większość z nas swoją przygodę z blogowaniem zaczyna od darmowych szablonów. W pewnym momencie jednak zaczyna nam czegoś brakować. Chcemy więcej możliwości konfiguracji, potrzebujemy dodatkowych funkcjonalności. Zaczynamy szukać nowego szablonu. Tylko jak to wszystko ogarnąć i jak zmienić motyw WordPressa bez niepotrzebnego stresu? Przechodziłem ten etap wiele razy. Dlatego chętnie wam w tym pomogę – na przykładzie bloga Beztroskiej Mamy… [/emphasized]
Zmianę szablonu warto zamaskować pluginem (np. Theme Test Drive), aby odwiedzający stronę nie widzieli dokonujących się zmian.
Po pierwsze – BACKUP dotychczasowego szablonu
To najważniejszy etap w całej zmianie szablonu. Dlaczego? Chyba nikt nie chce obudzić się z ręką w nocniku, gdy coś pójdzie nie tak. W razie awarii zawsze będzie można przywrócić kopię zapasową z backupu.
Większość hostingów robi kopię bezpieczeństwa całej zawartości twojej strony automatycznie. Lepiej jednak polegać na własnej. Tym bardziej, że w tym momencie potrzebujemy jedynie kopii motywu. Najprościej zalogować się na swój serwer FTP, wejść w katalog wp-content/themes/ i skopiować cały folder z nazwą twojego szablonu (oraz katalog z motywem potomnym, jeśli taki posiadasz).
Po drugie – wybór odpowiedniego szablonu
Co roku na rynek trafiają setki nowych szablonów. Do wyboru są oczywiście darmowe (najczęściej proste i o ograniczonej funkcjonalności), ale prawdziwy wybór zaczyna się dopiero w tych o płatnych.
Wybierając motyw na bloga www.beztroskamama.pl zdecydowałem się na szablon, który da mi maksymalną możliwość konfiguracji. Dotychczasowy darmowy przestał już spełniać nasze oczekiwania, ale jego dopracowany przez nas wygląd dalej nam się podobał. Nie było więc sensu specjalnie zmieniać wyglądu strony. To miała być raczej ewolucja niż rewolucja.
Problem z tym, że większość szablonów ma swój własny design, który da się zmienić tylko w niewielkim stopniu. To zaleta jeśli chcesz wgrać gotowy szablon i mieć go od razu z głowy. Ale ej, nie po to kupuje się wypasione Lego Technics, by od razu bawić się gotową zabawką, prawda?
W tym rozwiązaniu o zachowaniu dotychczasowego układu raczej nie było mowy, dlatego potrzebowałem szablonu o rozbudowanych możliwościach. Elastycznego, ale jednocześnie szybkiego. Słowem miał to być przekocur wśród wszystkich szablonów. Znalazłem go na Template Monster.
Ten przekocur to Monstroid2
To produkt sztandarowy Template Monster. Jest rozbudowany, ale jednocześnie lekki i szybki, a o to mi także chodziło.
Sam szablon waży zaledwie 250 kb i ładuje się w 1.2 sekundy. Oczywiście nie znaczy to, że twój blog będzie miał takie osiągi, ale pokazuje, że twórcy Monstroid2 lubią minimalizm i niepotrzebnie nie zaśmiecili swojego flagowego produktu.
Razem z szablonem dostajemy kilka gotowych stylów (tak jakby skórek), które nadają kształt naszemu blogowi. Bez nich też da się pracować, ale trzeba włożyć w to dużo więcej pracy. Monstroid2 to bardziej system do tworzenia szablonów niż gotowy motyw.
Twórcy udostępnili wtyczkę Elementator Page Builder. To właśnie za jej pomocą możemy zbudować stronę od zera. Nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, by stworzyć stronę lub bloga, która swoją funkcjonalnością i wyglądem przyćmi konkurencję. Najważniejszy jest pomysł. Całą resztę ogarniesz już w Monstroid2.
Po trzecie – instalacja szablonu i niezbędnych pluginów
Ten etap ogranicza się do wysłania wszystkich niezbędnych plików na nasz serwer lub skorzystanie z instalatora szablonów WordPress. To banalnie proste. Wszystko krok po kroku zrobisz w sekcji „Wygląd / Motyw” w panelu WordPressa.
Po czwarte – personalizacja
Tu dopiero zaczyna się zabawa. Opcji konfiguracji jest tu na prawdę bez liku. Dlatego warto zapoznać się najpierw z samouczkiem. W Monsdroid2 jest on bardzo dobrze przygotowany. Trzeba mieć jednak podstawową znajomość angielskiego.
Wady Monsdroid2
Niestety nie ma szablonów idealnych. To co dla jednych może być zaletą (przebogata możliwość personalizacji), dla drugich może być wadą i problemem nie do przeskoczenia. Początkowo miałem trochę trudności z opanowaniem szablonu, bo ilość opcji naprawdę przytłacza. Dla kogoś kto jednak miał już kontakt z Elementatorem powinno być łatwiej. U mnie był to pierwszy raz. I choć z początku nie pałaliśmy do siebie sympatią, dziś już nie wyobrażam sobie innej pracy z szablonem.
Zmiana szablony WordPressa nie taka trudna, prawda?
Cały proces z początku może wydawać się trudny, ale to tylko pozory. Sama instalacja szablonu w WordPressie jest bardzo intuicyjna. Następny krok, czyli personalizacja motywu zależy już tylko od jego twórcy. Na szczęście ekipa Template Monster specjalnie nam tego nie utrudnia, a to w przypadku twórców szablonów do WordPressa wcale nie jest takie oczywiste.
Jeśli myślicie o zmianie motywu swojego bloga, śmiało. Nawet jeśli coś popsujecie, zawsze będziecie mieli backup swojej strony. Dlatego zrobienie go w pierwszym kroku jest takie ważne.
Jak przywrócić kopię bezpieczeństwa starego szablonu?
A co jeśli coś pójdzie nie tak? Istnieje takie ryzyko. Jeśli posypało się coś, czego nie umiesz naprawić, zawsze możesz przywrócić poprzedni szablon w ustawieniach Wygląd -> Motywy. W przypadku gdyby go tam nie było, wystarczy wgrać kopię folderu, który pobraliśmy wcześniej na dysk w jego poprzednie miejsce (wp-content/themes) lub skorzystać z pluginu do backupu jeśli wcześniej go użyliśmy.
Szybkie info:
- użyty szablon – Monstroid2: https://www.templatemonster.com/pl/motywy-wordpress/monstroid2.html
- szablon w realnym użyciu do zobaczenia na https://www.beztroskamama.pl
- live demo Monstroid2 przygotowane przez twórców szablonu: https://www.templatemonster.com/pl/demo/62222.html
- cena: 284 zł
Poprawcie „na prawdę” na „naprawdę”!
Dziękuję za zwrócenie uwagi 🙂 Ten post przypadkowo opublikował się zanim jeszcze go skończyłem.Źle ustawiona autopublikacja 🙂
Proszę bardzo. Anna