Typografia kinetyczna podbija świat

Typografia kinetyczna czyli po prostu ruchome napisy (motion typography) przesuwające się po ekranach na przykład monitora. Co kryje się w odmianie animacji, która zawładnęła już wyobraźnią graficznego tłumu?

– Kilkanaście miesięcy temu przeglądałem zagraniczne strony i przypadkiem natknąłem się na prezentację filmiku z Pulp Fiction, w którym głównej roli wystąpił nie John Travolta ani Samuel L. Jackson, ale zwyczajne czcionki, które poruszały się na ekranie. Wystarczyło pogrzebać  w google, by znaleźć polski odpowiednik – animowane napisy poruszające się w rytm dialogu z kultowego "Wszyscy jesteśmy Chrystusami". Dzieło Proptrzyr zachwyciło nie tylko mnie. W komentarzach na YouTube wszyscy wychwalają pomysł autora, który podłożył i zsynchronizował animację razem z dźwiękiem.

Do tej pory nie spotkałem tak dobrego i pomysłowego polskiego montażu w tym temacie. Jeśli znacie ciekawe, śmiało – linki do nich w komentarzach będą mile widziane. 

Popisowa scena z Wszyscy jesteśmy Chrystusami – typografia kinetyczna

 

 

Jeśli jeszcze nie widziałeś tej wersji Pulp Fiction jesteś na bakier z designerskimi nowinkami.

Scena z Pulp Fiction – typografia kinetyczna
 

 

Na deser dwa filmy typograficzne :

Teledysk Byłem Pewien – Peja, FU, Soków – typografia kinetyczna

 

Julian Tuwim – Lokomotywa – typografia kinetyczna

Zwycięzca Przeglądu Shortów w Kategorii Animacja Rysunkowa podczas III Toruńskich Spotkań Kultury Studenckiej organizowanych przez Samorząd Studencki UMK

 

 

Większość filmów z motion typography (tym mianem także określa się typografię kinetyczną) powstaje z wykorzystaniem genialnego Adobe After Effects lub Sony Vegas.