Przykładowa kaligrafia od Barbara Galińska

Wywiad: Barbara Galińska, która z liter robi cuda

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem prace Barbary Galińskiej od razu pomyślałem, że muszę jej zadać kilka pytań. A gdy powiedziała mi, że kaligrafią zajmuje się dopiero kilka miesięcy, wiedziałem, że to właściwa osoba na inaugurację cyklu wywiadów na ideagrafika.

Dosyć wstępu. Czas zacząć.

 

Czym dla Ciebie jest kaligrafia?

Barbara Galińska: Teraz wszystkim. Serio, cały czas siedzę i piszę. Przy tym odpoczywam, mam frajdę, satysfakcję…

Więc ile godzin Ci ona zajmuje?

Godzin – naprawdę dużo. Teraz mam mnóstwo wolnego czasu. Okres kiedy pracowałam po kilkanaście godzin na dobę mam za sobą, pora odpocząć.

Widzę, że moje pisanie się podoba, to cieszy. Parę osób zmotywowałam do zajęcia się pisaniem.

kaligrafia-barbara-galinska-5

Możesz dopisać na tę listę kolejną osobę. Mnie też zmotywowałaś.

Oj, to się cieszę!!! Ale pisałeś już kiedyś? Hmmm. To Ty miałeś pytać…

Od 20 lat, bo wtedy nauczyłem się pisać. Ale kaligrafię ćwiczę dopiero chyba drugi miesiąc.

Ja zaczęłam w październiku.

2014?

Tak. Poszłam na kurs organizowany przez Pana Grzegorza Barasińskiego, z Kaligraf z Krakowa. Zaczęłam od Uncjały, zacne litery. No i wsiąkłam.

Sądziłem, że masz za sobą kilka lat praktyki. Gratuluję.

Dzięki. Kurs był w Warszawie. Potem pojechałam specjalnie do Krakowa, żeby zobaczyć jak na żywo pisze Ewa Landowska. Jestem pod wrażeniem jej lekkości pisania.

To były jakieś warsztaty czy sama umówiłaś się na spotkanie?

To były warsztaty Copperplate. Takie roczne. Spotkania są raz w miesiącu w sobotę i niedzielę. Byłam na jednych, ale mi dużo dały.

kaligrafia-barbara-galinska-4

Kaligrafia to teraz Twój sposób na życie czy hobby?

Na razie tylko hobby. Chociaż pojawiają się zlecenia. Robię napisy na witrynie restauracji na Krakowskim Przedmieściu, dziś się zgłosił ktoś, żebym mu pięknie napisała list miłosny, robię okładki do 4 tomików poezji znajomego w oparciu o kaligrafię właśnie. Wszystko cieszy.

Myślisz że w Polsce da się wyżyć z samej kaligrafii?

Nie mam pojęcia. Jak się jest dobrym to na pewno. Miałam ochotę połączyć to z robieniem tatuażu, mam nawet maszynkę. Ale tak mnie pochłania samo pisanie, że nie mam czasu jej rozgryźć.

Takie pisanie na szybach… Myślę, że to mogłoby się rozwinąć w Polsce. Na zachodzie jest bardzo modne i liczę na to, że tu będę prekursorem. Zostawiłam swoje ulotki w knajpkach na Krakowskim i Nowym Świecie, czekam na odzew.

Kaligrafia, malowanie na witrynach

Z pisaniem na witrynach to ciekawy pomysł, podobnie kaligrafia i tatuaż. Obie formy fajnie łączy Mateusz WLK Wolski.

Tak, i Theosone, mój Mistrz 🙂

Właśnie o to miałem zapytać. Kto Cię inspiruje? Wiemy już, że Adam Romuald Kłodecki. A ktoś jeszcze?

Adam Kłodecki będzie miał zajęcia na Letniej Szkole Kaligrafii w Wigrach organizowanej przez Kaligrafa. Bardzo się cieszę na te spotkania.

Jest jeszcze Denis Brown. Uwielbiam to co on robi. No i Ewa Landowska.

A co najbardziej lubisz kaligrafować ? Cytaty?

Cytaty piszę, bo coś pisać trzeba. Poza tym są krótkie i zawierają dużo treści. Ale chętnie piszę życzenia dla znajomych – w formie kół rozwijających się. Te nie są krótkie. Wszystko lubię kaligrafować. Na szybach też, bo to jest takie pisanie najbardziej na żywo.

Jaki jest twój ulubiony krój pisma?

No i tu jest problem, bo chciałabym pisać przeróżnymi stylami, nie umiem skupić się na jednym. Nie podobało mi się pismo gotyckie, póki nie zaczęłam pisać Frakturą. Właściwie Copperplate też mi się nie podobał – za grzeczny jak dla mnie. Teraz uwielbiam ten ład. Wczoraj zaczęłam bawić się bardzo ozdobnymi wielkimi literami, o których ostatnio komuś mówiłam, że to mi się absolutnie nie podobają. Więc na pewno nie mam ulubionego kroju, u mnie to jest bardzo zmienne.

kaligrafia-barbara-galinska-15

To dowodzi, że by się rozwijać nie trzeba trzymać się schematów.

No właśnie. Jak tylko mi się spodoba jakiś styl – staram się napisać podobnie. Dziś nawet napisałam litery 3D inspirowane pracami… nie pamiętam… Tolga Girgin albo podobnie. Muszę sprawdzić.

kaligrafia-barbara-galinska-2

Znam jego prace. Nawet pojawiły się tu, na ideagrafika. Powiedz jeszcze proszę – w co powinna wyposażyć się osoba zaczynająca przygodę z kaligrafią? Możesz podać jakiś przykładowy zestaw z gatunku must have?

Ja nie wiem, ja jestem praktyk, a nie teoretyk. Obsadkę sobie zrobiłam ze szczoteczki do zębów, narzędzie do pisania z drewnianej łopatki kuchennej… Piszę stalówkami, które mam od października, a jedną od 30 lat… Kupiłam różne lepsze papiery, ale ostatnio zauważyłam, że najlepiej mi się pisze na tych najbardziej chropowatych… To chyba trzeba sobie samemu wybrać swój własny zestaw. Już sporo osób pisało o niezbędniku dla początkujących.

kaligrafia-barbara-galinska-14

Najlepszym podręcznikiem jest… internet. Mnóstwo tego jest, wybrać można to co najbardziej Cię interesuje. Ale mam jakieś wzorniki właśnie z kursów zawsze pod ręką. Albo sobie drukuję ulubione litery, czy cały alfabet. Ja nauczyłam się „małpując” innych.

Warto też oglądać na Youtubie jak ktoś pisze.

Wymyśliłem sobie, że wywiady będę kończył stałą formułką – osoba odpytywana poleca następną osobę i zadaje jedno pytanie. Chciałabyś kogoś nominować?

Myślę… myślę…

Mam pytanie do Theosone. Co by radził początkującym kaligrafom? Oczywiście oprócz ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia…

Na pewno zapytam.

kaligrafia-barbara-galinska-6

…Pisałeś, że myślałeś, że ja piszę dłużej. Pewnie dlatego, że mam wyćwiczoną rękę. Skończyłam Architekturę, która wymagała umiejętności rysowania. Potem kilka lat pracy jako animator filmów rysunkowych – to nauczyło mnie prowadzić dokładnie ołówek. No i cały czas pracowałam jako grafik, ilustrator. Więc lata wprawy.

A to już wiele wyjaśnia. Ja jestem internetowym samoukiem. Na razie poziom totalny amator.

Ja literki też stawiam sama. Ale mam to we krwi – mój tata był kartografem kiedy jeszcze opisywało się mapy ręcznie, właśnie stalówką.

Masz to już w genach.

Tak.

Zazdroszczę. Wielkie dzięki za rozmowę. Miło było Cię poznać.

Dziękuję. Ciebie również.

kaligrafia-barbara-galinska-13 kaligrafia-barbara-galinska-7 kaligrafia-barbara-galinska-3 kaligrafia-barbara-galinska-18 kaligrafia-barbara-galinska-12