Jak zrobić zdjęcie palącej się świeczki

Próbowaliście kiedyś zrobić zdjęcie jedynie przy świetle świec? Jeśli tak, to wiecie jak trudna to sztuka i ile radości daje jak już się uda. Zobacz jak zrobić zdjęcie świeczki lub oświetlić nimi całą scenę

Światło palącej się świecy padające na twarz modelki lub przedmiot sprawia, że zdjęcie ma ten ciepły, romantyczny poblask. Aby taki efekt uzyskać trzeba wyłączyć wszystkie inne źródła światła. Fotografowanie w takiej ciemni wystawia twój aparat na niemałą próbę, ale takie zdjęcie warte jest poświęceń. Zdjęcie świeczki ma nastrój, którego na innego typu fotografii na pewno nie znajdziesz.

Oto 15 porad, co zrobić by zdjęcie robione przy świetle świec nie popsuło nam humoru.

1) Wyłącz lampę błyskową

Użycie lampy błyskowej w sytuacji, gdy robimy zdjęcie z użyciem świecy na pewno popsuje zdjęcie. Zamiast ciepłego poblasku świecy mamy mocny błysk na twarzy, a tego chcemy uniknąć. Zanim zapalisz świecę wyłącz lampę błyskową.
Oczywiście są też tacy, którzy używają lampy, ale trzeba to robić z głową. Jak? Dowiesz się w punkcie 15.

2) Konieczny statyw

O statywie chyba nie trzeba przypominać? Użycie długich czasów naświetlania wymaga statywu. Bez niego twoje zdjęcia będą poruszone i nieostre. Warto też użyć wężyka spustowego lub pilota zdalnego sterowania. Jeśli nie masz takich akcesoriów, możesz użyć wbudowanego w aparat samowyzwalacza.

3) Dodatkowe świece

Największy wróg z jakim przyjdzie ci się zmierzyć, to brak odpowiedniej ilości światła. Użycie większej ilości świec da więcej światła, dzięki czemu nie będziesz skazany na ISO 3200, ale o tym dalej.

4) Rozstawienie świec

Użycie świecy lub całego zestawu tylko z jednej strony sprawi, że po drugiej powstaną niedoświetlone cienie, a przejście naświetlonej części i niedoświetlonej będzie gwałtowne. To dobrze, jeśli akurat takiego efektu oczekujesz, ale w większości wypadków warto doświetlić drugą stronę twarzy mniejszą ilością świec.

5) Naturalne odbicia

Zanim wciśniesz spust rozejrzyj się po fotografowanym miejscu. Część przedmiotów (np. biały obrus lub ściany) może odbijać światło, przez co zdjęcie może być nierównomiernie naświetlone. Zwróć na to uwagę planując scenę. Neutralne odbicia można także wykorzystać dla własnych celów – tworząc ciekawe efekty.

6) Jasny obiektyw

Jeśli używasz lustrzanki, to masz do wyboru ogromne ilości obiektywów. Wybierz najjaśniejszy, jaki uda ci się znaleźć. Najlepsze będą obiektywy z „otworem” mniejszym niż 2, np. 1.4lub 1.8. Pamiętaj, że im wyższa przysłona, tym głębia ostrości jest mniejsza.

7) Przybliżenie

Zamiast używać teleobiektywu, w miarę możliwości postaraj się zbliżyć do fotografowanego obiektu.

8 ) Zawartość i tło

Im mniej przedmiotów i bałaganu w kadrze tym lepiej. Każda rzecz w jakimś stopniu odbija światło. Jeśli już chcesz zrobić zdjęcie osobie ze szklanką na biurku, dokładnie rozplanuj położenie. Przy fotografowaniu ze światłem świec najciekawsze efekty uzyskuje się ustawiając obiektyw naprzeciwko fotografowanej sceny.

9) Czas naświetlania

To oczywiste, że mając mało światła trzeba postarać się by na matrycę padła go wystarczająca ilość. Wydłużając czas naświetlania musisz pamiętać, że ryzykujesz poruszeniem się obiektu lub płomienia świecy. Zadbaj o to, by do pomieszczenia w którym fotografujesz nie wpadały nagłe powiewy powietrza. Idealnie jeśli świeca pali się cały czas jednolitym płomieniem i nie „tańczy na boki”.

Czas naświetlania możesz ustawić do 1/15 sekundy. Dłuższy może okazać się zbyt wyczerpujący dla fotografowanej osoby.

10) Ustawienia ISO

Podbijając czułość zrekompensujesz sobie braki światła. Oczywiście im większe ISO tym większe ryzyko wystąpienia szumów. Dlatego staraj się używać możliwie najniższej czułości. Unikaj wartości powyżej 400.

11) Ekspozycja

Jeśli płonąca świeca mieści się w kadrze to zwykle ta część zdjęcia jest najbardziej naświetlona. Możesz pobawić się ekspozycją, ale całkowite usunięcie tego efektu skończy się albo spaloną świecą i pożarem albo prześwietlonymi zdjęciami.

12) Balans bieli

Nie ma idealnego balansu bieli dla świec, dlatego warto poeksperymentować. Płonące świece emitują ciepłe barwy. Warto uchwycić je na zdjęciu. Dobrze jest też fotografować w formacie RAW, który potem będzie można poprawić np. w Photoshopie.

13) Kompozycja świec

Masz tylko dwie możliwości, albo pokażesz świece na zdjęciu lub wykorzystasz je tylko jako źródło światła, trzymając je poza kadrem. Obie opcje są ciekawe, dlatego warto spróbować każdej z nich.

Pamiętaj, że umieszczając świecę w kadrze, odczyt procesora aparatu może być błędny, dlatego zwróć baczną uwagę na proponowane przez niego ustawienia (przysłony i czasu). Jasne punkty na zdjęciu będą przyciągać wzrok, dlatego rozplanuj dokładnie ich ustawienie.

14) Inne źródła światła

Czasem panujący w pomieszczeniu półmrok może okazać się dla zwykłych świec zbyt ciężką próbą, a światło, które produkują zwyczajnie nie jest wystarczające do osiągnięcia wymarzonych rezultatów.

Jeśli uznasz, że brak światła jest dużą przeszkodą, spróbuj użyć dodatkowego. Możesz wykorzystać zwykłą lampkę, ale nigdy nie kieruj strumienia bezpośrednio na fotografowany obiekt. Aby uzyskać ciepłą barwę odbij światło od pomarańczowego lub czerwonego materiału.

15) Flesz z dyfuzorem

W punkcie pierwszym wspomnieliśmy o wyłączeniu lampy błyskowej. Jeśli jesteś uparciuchem i nie potrafisz zrezygnować z flesza przykryj go dyfuzorem dającym ciepłą barwę i znacznie ograniczającym siłę błysku. Możesz zredukować działanie flesza także manualnie, o ile twoja lampa daje taką możliwość.

Warto przetestować dyfuzory o różnych kolorach, każdy z nich da inny efekt na naszym zdjęciu.

Do dzieła

Robienie zdjęć ze świecą jako źródło światła nie należy do najłatwiejszych, ale jak to mówią, trening czyni mistrza. Gdy ustawisz już wszystkie elementy sceny, dobierzesz właściwe parametry i naciśniesz spust migawki, efekty mogą zaskoczyć nie tylko niepoprawnego romantyka. Na co czekasz? Po zapałki i do dzieła!.