typografia żródła

Typografia – 10 najlepszych źródeł

Typografia to obce ci słowo? Nie wierzę… Sztuka projektowania odpowiedniego ułożenia fontów przydaje się każdemu grafikowi. Nie wiesz gdzie szukać porad, sztuczek i inspiracji? Oto dziesięć najciekawszych anglojęzycznych serwisów poświęconych typografii

1) We Love Typography

typografia źródła

We Love Typography to jeden z najpopularniejszych i najlepszych serwisów poświęconych typografii. Bez trudu znajdziesz na nim tonę pomysłów i inspiracji pogrupowanej na tematyczne galerie.

 

2) Incredible Types

incredible types

Serwis Incredible Types wyróżnia czarno-biała kolorystyka. Paradoksalnie pozwala ona lepiej przyjrzeć się szczegółom typografii tam gdzie kolor czasem rozpraszał (barwa pojawia się dopiero gdy najedziesz na grafikę). Na stronie znajdziesz prace typografów z 36 różnych krajów.

 

3) Typedia

typedia

Typedia to świetny serwis na początek przygody z typografią. Autorzy lubią mówić o swoim dziele, że jest połączeniem IMDb i Wikipedii… sporo w tym prawdy. Każdy może dołączyć do ekipy, dodawać i edytować posty.

 

4)  I Love Typography

i love typography

I Love Typography to jeden z najlepszych blogów poświęconych typografii. Prowadzi go znany w branży brytyjski designer, John Boardley, który regularnie publikuje porady, informacje i nowości ze świata typografii

 

5) Typeverything

typeverything

Nazwa strony idealnie odzwierciedla jej zawartość – wszystko o typografii. Przejrzysta struktura strony dodatkowo uwypukla wysoki poziom prac na niej publikowanych. Wystarczy przewijać kółkiem od myszy by zagłębiać się co raz bardziej w świat pięknych fontów, niecodziennych aranżacji i składania tekstu.

 

6) Commercial Type

commercial type

Za Commercial Type stoi dwóch designerów – Paul Barnes i Christian Schwartz, autorów wielokrotnie nagradzanego fontu Guardian Egyptian. Na stronie można kupić komercyjne fonty, ale też przyjrzeć się obowiązującym trendom.

 

7) Playtype

playtype

Kolejny serwis sprzedający ciekawe fonty do komercyjnego wykorzystania. Warstwę sprzedażową wspiera dobry dział newsowy, poświęcony oczywiście typografii.

 

8) Friends of Type

friends of type

Blog prezentujący prace czwórki Erik Marinovich, Aaron Carámbula, Jason Wong i Dennis Payongayong. Oprócz swoich prezentują też perełki znalezione w sieci. Kawał inspiracji na dużych projektach, nie jak w wielu przypadkach miniaturkach.

 

9) Fonts.com

fonts.com

Spora dawka porad i szkoleń na jednej stronie. Dzięki Fonts.com możesz nauczyć się wielu nowych umiejętności takich jak na przykład praktyczne stosowanie numeracji, znaków i symboli w typografii.

 

10) Fonts In Use

fonts in use

Pokaz zastosowań typografii w praktyce, czyli projekty z całego świata. Warto zajrzeć ze względu na kawał solidnej inspiracji. Wiele przypadków posiada szczegółowy opis pozwalający lepiej zrozumieć zamysł typografów i grafików komputerowych. Jeśli nie jesteś pewien zestawienia dwóch wybranych przez ciebie fontów – sprawdź na Fonts In Use, możliwe że ktoś już wcześnie wpadł na podobny pomysł.