retro samochód wymiana opon

Eeee panie, ta guma to chyba do wymiany, co?

Opony mają to do siebie, że myślimy o nich dwa razy w roku. Pierwszy przy zmianie z letnich na zimowe, drugi przy zmianie odwrotnej. Fakt, trzeci raz możemy pomyśleć gdy złapiemy kapcia (czego oczywiście nie życzę). Na co dzień nikt raczej o oponach nie myśli, bo i niby po co. Są na kołach? Są. Jeżdżą? Jeżdżą. I git…

Albo i nie… O oponach powinno myśleć się regularnie. To element eksploatacyjny, który niszczy się tak samo jak inne części twojego samochodu. Zużywa się jak żarówki, klocki hamulcowe, paliwo, a nawet lakier na karoserii. O ile tylko pamiętam sprawdzam stan opon co kilka tankowań. Zwracam uwagę na ilość powietrza, ale zmian bieżnika nie jest już tak łatwo dostrzec.

Czas pomyśleć o nowych oponach

Wiesz pan co? Chyba czas już pomyśleć o nowych gumach na lato – taką diagnozę usłyszałem podczas ostatniej wymiany opon. A jest nad czym myśleć. Opon dostępnych na rynku jest mnóstwo. Do wyboru do koloru… Tylko z wyborem już trudniej. No bo czym tu kierować się przy wyborze? Oto mini poradnik jak sobie z tym poradzić.

Jak i gdzie szukać nowych opon?

Koniecznie sprawdź rozmiar swoich aktualnych opon. Ja mam 205/50R17 i właśnie takich szukam na Allegro. Tam można w dobrej cenie znaleźć zamienniki opon.

Producenci aut zalecają konkretne rozmiary i indeksy prędkości oraz nośności dla swoich modeli. Wszystko można znaleźć w instrukcji swojego samochodu albo w internecie. Na szczęście dział oponiarski na Allegro jest bardzo intuicyjnie zaprojektowany, co umożliwia znalezienie pasującej opony nawet laikowi. Wystarczy wybrać interesujący nas typ opon.

gdzie szukać tanich opon

Prześledźmy to na przykładzie.

Szukamy opon letnich do Forda Focusa. Z oznaczenia na oponie wyczytaliśmy tajemnicze symbole – 205/50R17. To nie element szyfru enigmy, a prosty wzór po którym bez trudu znajdzie się odpowiednią oponę.

  • Pierwsze trzy cyfry do znacznika / to szerokość opony (205mm).
  • Dwie następne to wysokość profilu opony (50 mm).
  • R oznacza średnicę (17 cali).

I takie dane wpisujemy w wyszukiwarkę opon na Allegro. Wybieramy stan opon (najlepiej nowe). Pole marka może zostać puste. Jeśli jednak szukasz konkretnego producenta, to właśnie to pole pomoże ci zawęzić wyniki wyszukiwania.

Skąd taka różnica w cenie?

Jak widać różnice w cenie są nawet kilkukrotne. W oponach, podobnie jak w innych dziedzinach płaci się za markę. Z tym, że tutaj akurat cena idzie w parze z jakością. Możemy być pewni, że droższe markowe opony będą lepsze od tańszych mniej znanych producentów.

Ważny jest też rok produkcji. Warto zwrócić uwagę, by kupowane opony były jak najnowsze – najlepiej wyprodukowane w bieżącym roku. Szkoda tylko, że nie wszyscy sprzedawcy umieszczają takie informacje od razu w wyniku wyszukiwań. Akurat w przypadku opon to jedna z kluczowych informacji i powinna być obligatoryjnie wymagana przez Allegro.

Allegro wyszukiwanie opon

Gdzie jeszcze szukać?

Allegro to nie jedyna platforma sprzedająca opony. Warto poszukać w Google, porównać ceny w innych sklepach. W końcu komplet opon to niemały wydatek. Warto wcześniej go przemyśleć. Tym bardziej, że od tej decyzji będzie zależeć nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.