GuideGuide - darmowy plugin Photoshop grid system

GuideGuide – darmowy dodatek do Photoshopa z webdesign grid

Próbowaliście kiedyś tworzyć wielokolumnowe prowadnice przy projektowaniu stron internetowych? Korzystanie z różnych systemów webdesign grid np. 960 grid system znacznie ułatwia pracę przy kodowaniu. Jeśli jednak jesteśmy na etapie projektowania, tworzenie prowadnic w Photoshopie stanowi nie lada wyzwanie.

GuideGuide - darmowy plugin Photoshop grid system

Część webdesignerów i grafików komputerowych oblicza odległości i mozolnie prowadnica po prowadnicy tworzy własny grid system. Inni używają prostokątnych figur o określonej szerokości i powielają je do własnych potrzeb tworząc w ten sposób półprzezroczystą warstwę.

Wyliczając szerokość kolumn i odstępów między nimi można skorzystać ze wzoru:

Szerokość kolumny = [odległość między kolumnami x (liczba kolumn – 1)] / liczbę kolumn

lub wykorzystać…

Darmowy plugin GuideGuide i webdesign grid

Dodatek do Photoshopa o nazwie GuideGuide wyliczy za nas szerokość kolumn i poprowadzi prowadnice. Z jego pomocą stworzysz szablon prowadnic, poprowadzisz linie poziome, tak jak w zeszytach do polskiego, a nawet wyznaczysz środek zaznaczonego elementu.
Dokładną listę wszystkich funkcji oraz poradnik jak je stosować znajdziesz na stronie pluginu.

Jak zainstalować GuideGuide?

Wystarczy wejść na stronę guideguide.me, pobrać wersję dla CS4 lub CS5 i rozpakować na własnym twardym dysku.

W Adobe Extension Manager należy kliknąć opcję Install i wybrać rozpakowany wcześniej plik. Program zrobi całą resztę za nas. Po chwili plugin GuideGuide jest już gotowy do działania.