Mazda Design Konkurs

Mazda Design 2017/37 – czyli trzy dziedziny naszego życia, które zmienią się w 2037r.

[emphasized type=”emphasized”]Jak będą wyglądać przedmioty codziennego użytku w 2037 roku? Jakie nowe funkcje będzie pełnić wnętrze samochodu przyszłości? Jakie znaki posłużą nam do komunikacji z maszynami za 20 lat? Odpowiedź na te pytania dostaniemy już w październiku 2017 roku podczas finału konkursu Mazda Design 2017/37 – Piękno Przyszłości. Wtedy też poznamy pierwszego laureata nagrody specjalnej w wysokości 50.000 zł – Mazda Design Award – dla projektu, który został już zrealizowany. [/emphasized]

Mazda Design 2017/37 to nowa odsłona znanego konkursu projektowego, który od siedmiu lat nagradza najciekawsze projekty z dziedziny designu. W tym roku zmianie uległy zasady przyjmowania zgłoszeń, identyfikacja graficzna konkursu, a nawet logo, za które odpowiada znany grafik – Oskar Podolski. Przełomowa jest również tematyka obecnej edycji, która stawia przed uczestnikami wyzwania odnoszące się do świata przyszłości z 2037 roku.

W tym roku biorący udział w konkursie – studenci i absolwenci (z ostatnich 5 lat) szkół artystycznych, projektowych i technicznych – będą musieli stworzyć oryginalne i nowatorskie prace w jednej z trzech kategorii: Człowiek, Przestrzeń i Znak. Projekty muszą spełniać wysokie wymagania estetyczne, przełamywać konwencje i być spójne z filozofią projektowania Mazdy: KODO – Dusza Ruchu.

Człowiek – pierwsze z zadań to zaprojektowanie rzeczy osobistej – akcesoriów, elementów garderoby, biżuterii, urządzeń, które w 2037 będą wnosić nową jakość do codziennego życia i na nowo określać stosunek pomiędzy człowiekiem a otoczeniem. Przestrzeń – zadanie w tej kategorii to stworzenie koncepcji wnętrza Mazdy przyszłości. Funkcje wnętrza, jego kształt, wyposażenie, forma zależą od tego jak projektant wyobraża sobie potrzeby, wygodę i poczucie piękna człowieka w 2037r. Znak – to zadanie polega na zaprojektowaniu systemu znaków, za pomocą których w 2037 roku będziemy kontaktować się ze swoim samochodem. Znaki mają być funkcjonalne i estetyczne tak aby mogły opanować wyobraźnię i ułatwić kontakt ze swoim środkiem transportu.

Projektowanie produktów i usług przyszłości to duże wyzwanie, a przede wszystkim duży wysiłek mentalny – ostrzega Zuzanna Skalska – jurorka Mazda Design i wybitny analityk trendów w dziedzinie designu i innowacji –Trzeba zobaczyć w myślach to, czego jeszcze nie ma w rzeczywistości. Trzeba umieć określić sobie ramy czasowe oraz położenie geograficzne naszego rozwiązania, gdyż one dają nam szkic miejsca, społeczeństwa oraz użytkownika. Najważniejsze jest, aby nie tworzyć kolejnego problemu albo sztucznej, nikomu niepotrzebnej potrzeby. Należy zatem najpierw wgłębić się w kontekst, aby stworzyć do niego kontent.”

Nadesłane prace oceni międzynarodowe jury, w składzie którego znaleźli się: Zuzanna Skalska, Maja Ganszyniec, Paweł Miszewski; wykładowca na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie – prof. Jerzy Porębski; bloger – Michał Mazur, dziennikarze Anna Grużewska i Filip Niedenthal oraz Kevin Rice – honorowy przewodniczący jury, dyrektor europejskiego centrum designu Mazdy.

Funkcjonalność to reguła, która prawdopodobnie będzie rządzić estetyką przyszłości i światem designu w 2037 roku. – mówi o swoich kryteriach oceny Kevin Rice – Rozumiem ją jako idealną jedność i harmonię pomiędzy człowiekiem a przedmiotami z jego otoczenia – tak jak w filozofii Jinba Ittai, która przyświeca nam przy projektowaniu samochodów Mazda. Naszym zadaniem na przyszłość – designerów – powinno być projektowanie sposobów na osiągnięcie harmonii ze światem. Czyli tworzenie takich rzeczy osobistych, prywatnych przestrzeni, a nawet własnych znaków, które będą tę harmonię kreować i podtrzymywać.

Najlepszy projekt otrzyma tytuł GRAND PRIX oraz nagrodę w wysokości 15.000 zł, a zwycięzcy w pozostałych kategoriach po 10.000 zł. Prace można zgłaszać do 10.09.2017r. na stronie www.mazdadesign.pl. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w październiku 2017r. Wtedy też poznamy laureata przyznawanej po raz pierwszy nagrody Mazda Design Award dla autora najciekawszego projektu zrealizowanego w Polsce w ciągu ostatnich 3 lat. Wysokość nagrody to 50.000 złotych. Za nominację projektów do MDM 2017 i wyłonienie zwycięzców odpowiedzialni są członkowie jury konkursu Mazda Design.