Projektowanie infografik – cz. I (6 narzędzi do tworzenia infografiki)

Czy potrzebujesz pomocy lub nie masz pomysłu na projektowanie infografiki? Nie masz czasu lub funduszy przy tworzeniu własnej prezentacji ? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to trafiłeś w dobre miejsce.

Dzisiejszy wpis jest pierwszą częścią kompendium na temat infografiki. Przedstawiamy w nim 6 narzędzi/programów za pomocą których stworzysz własną prezentację infograficzną.

Wpis gościnny autorstwa Bartka Miszkiela z emske.com

1. Google Chart Tools

google

Jest to potężne narzędzie oferowane przez wyszukiwarkowego giganta, a co najważniejsze łatwe w obsłudze i bezpłatne. Do projektowania własnej infografiki możesz wybierać spośród wielu różnych wykresów i elementów. Google Chart posiada ponadto bogaty zestaw opcji, które ograniczą czas projektowania praktycznie do minimum. Jako, że jest to usługa od Google, możesz powiązać swoje konto z już istniejącym kontem Googla.

 

2. Piktochart Piktochart

piktochart

To startup, który pomaga tworzyć infografikę użytkownikom nie za bardzo związanymi z projektowaniem i grafiką. Piktochart pozwala totalnemu amatorowi przekształcić nudne informacje w atrakcyjną wizualizację za pomocą kilku kliknięć myszki, proces projektowania odbywa się online poprzez przeglądarkę internetową, nie ma potrzeby instalowania programu na dysku komputera. Narzędzie pozwala zmieniać schematy kolorów i fontów, załadować grafikę oraz zmieniać podstawowe kształty i obrazy.

 

3. Visual.ly

visualy

Praktycznie wszystko co się kryje pod słowem infografika i jej tworzenie znajdziesz na serwisie Visual.ly. Utworzona w 2011 platforma społecznościowa umożliwia tworzenie wizualizacji danych i infografiki z gotowych elementów w tym różnych marek i firm, platforma pozwala także na handel grafiką, publikacje gotowych projektów czy pomoc ponad 50.000 designerów przy tworzeniu swojej wizualizacji.

 

4. Venngage Venngage

venngage

Znalazło się na naszej liście ponieważ jest to fajne narzędzie do tworzenia infografik pod każdym względem. Co to znaczy ? Vengage posiada setki różnego rodzaju wykresów, map i ikon dla infografiki, kompletne zestawy, statystyki, własną bibliotekę piktogramów. Istnieje także możliwość wrzucania swoich grafik z komputera osobistego lub z sieci. Pomimo, że istnieje rozbudowana wersja to nawet w okrojonej da się wyskrobać fajną prezentację.

 

5. Infogr.am

infogram

Całkiem fajne narzędzie oferuje dostęp do szerokiej gamy wykresów, map, tabel, jak również możliwość przesyłania zdjęć i filmów do tworzenia własnych infografik. Do plusów zaliczyć można ciekawe rozwiązanie dostosowywania danych. Odbywa się to za pomocą arkusza w stylu arkusza kalkulacyjnego Excel w którym można łatwo edytować dane, oglądając przy tym jak automatycznie zmienia się wygląd twojej infografiki.

 

6. Każde narzędzie do tworzenia wektorów

Najbardziej elastycznym narzędziem do tworzenia wizualizacji jest po prostu edytor wektorów (lista darmowych edytorów tutaj: Best 6 Free Vector Editors).

Jest to najbardziej profesjonalny sposób tworzenia infografiki, ponieważ z gotowych elementów wektorowych można zrobić praktycznie wszystko czego dusza zapragnie. Zmieniaj kształt, wielkość, kolor, dodawaj nowe elementy, usuwaj, przemieszczaj itp. Jedyne co należy zrobić to pobrać z sieci gotowy zestaw wektorowych infografik, które pasują najbliżej do twojej koncepcji a następnie zacząć je dostosowywać.

 infographics

Infografika jest nadal świetny sposobem na prezentowanie swoich danych, bo przyciąga uwagę użytkowników lepiej niż nudny tekst. Kolejny wpis na temat przygotowywania infografiki będzie obejmował kolekcję darmowych zestawów wektorowych które możesz pobrać i modyfikować na własne potrzeby w swoim edytorze.

A ty jakich narzędzi używasz do wizualizacji prezentacji ? Korzystasz z gotowych rozwiązań czy projektujesz od podstaw?