zmiana rozmiaru zdjęć w windows jak w mac

Masowe zmniejszanie zdjęć w Windows 10 z menu kontekstowego

Dzisiejsze aparaty potrafią generować obraz genialnej jakości. Fotografie są szczegółowe, barwa świetnie odwzorowana, rozdzielczość imponująca. Wszystko to niesie za sobą jeszcze jedną cechę – wielkość plików. Dlatego często trzeba po prostu zmniejszyć zdjęcie – do internetu, na portale społecznościowe czy po prostu by wysłać je znajomym. No chyba, że chcesz zabić skrzynkę maliową kumpla kompromitującymi zdjęciami z wakacji. Ale są na to lepsze sposoby.

Ważące po 20-30 MB i więcej kobyły są w większości przypadków zbędne. Zajmują miejsce na dysku (co ma znaczenie zwłaszcza gdy wysyłamy kopię zdjęć do chmury – np. Google Drive). Nie zamierzamy przecież drukować dużego fotoobrazu każdego ze zdjęć z wakacji. Przeglądanie takich plików, zwłaszcza na wolniejszych sprzętach, przypominać może czekanie na sukces polskich piłkarzy na mistrzostwach świata.

Jak błyskawicznie i bez problemu zmienić rozmiar wielu zdjeć?

Nikomu nie chce się otwierać każdego obrazka i zmniejszać jego rozmiaru w Windowsowej przeglądarce zdjęć. Z pomocą przychodzą programy przeznaczone do masowej zmiany rozmiary zdjęć. Tylko który wybrać?

Są kombajny mające miliard opcji, ale ich obsługa wymaga odrobiny wprawy i czasu. Ale po co, skoro tak prostą operację można ogarnąć dwoma kliknięciami myszki.

Minimalizm i ergonomia – najłatwiejsza zmiana rozmiaru zdjęć przez prawy przycisk myszy

Użytkownikom maców zawsze zazdrościłem łatwości z jaką można zmienić masowo rozmiar zdjęć w systemach macOs. Wystarczy prosta konfiguracja w panelu automatyzacji i można zmienić rozmiar każdego zdjęcia zaledwie dwoma kliknięciami myszki. Wszystko da się załatwić w rozwijanym menu kontekstowym.

masowa zmiana rozmiaru zdjęć z menu kontekstowego windows

Pogrzebałem ostatnio trochę na ten temat i niemal identyczną opcję da się ustawić w Windows. Wystarczy do tego jeden niewielki program – Image Resizer for Windows.

Zmiana rozmiaru zdjęć w Windows jak w macOs

Image Resizer for Windows to prosty program do masowej zmiany rozmiaru zdjęć. Pozwala na podstawową konfigurację i zdefiniowanie własnych najczęściej używanych rozmiarów i nadanie im odpowiedniej nazwy. Dzięki temu na pewno nie pomylimy się w wyborze.

zmiana rozmiaru wielu zdjęć prosty program

Sam skonfigurowałem sobie najczęstsze rozmiary plików i oznaczyłem je skrótami – FB na facebooka (2048px na dłuższym boku) i IG na instagrama (1024px). W zakładce kodowanie można ustawić jakość zmniejszonego pliku.

U mnie domyślnie zostawiłem 100%, ale ograniczenie jakości do około 80% nie powinna wpłynąć na wizualną jakość zdjęcia, a zaoszczędzimy w ten sposób dodatkowe miejsce na dysku.

image resize for windows

Do tego można ustawić sobie schemat nazwy pliku po zmianie. U mnie jest to oryginalna nazwa z dodanym przyrostkiem – rozdzielczością. Wygląda to tak – NAZWA PLIKU-rozdzielczość.jpg (zdjeciekota-600px.jpg). Nadanie innej nazwy jest wygodnie, bo zdjęcia po zmniejszeniu lądują w tym samym folderze.

Proste prawda? Więc po co się męczyć z zaawansowanymi edytorami zdjęć, gdy chcemy tylko szybciutko zmniejszyć rozdzielczość kilku zdjęć.

A czas zaoszczędzony na masowym zmniejszaniu zdjęć można wykorzystać na przykład na zarabianiu na swojej pasji.