Jak zbudować własną stronę www (prawie) za darmo?

[outdented_text]Stronę WWW może zbudować każdy – bez znajomości języków programowania i to z minimalnym budżetem. Pytasz jak to możliwe?[/outdented_text]

 

Jeszcze 10 lat temu tworzenie strony internetowej było procesem, który przerastał możliwości przeciętnego internauty. W tym czasie większość witryn w internecie była budowana z wykorzystaniem języków HTML czy CSS. A to oznacza, że przed zbudowaniem strony, musieliśmy posiąść wiedzę z podstaw kodowania. Jeżeli już udało się przejść etap nauki „znaczników” i zbudować szkielet strony głównej (klasyczny index.html), pojawiała się kolejna przeszkoda – zaprojektowanie atrakcyjnej grafiki strony. Już przejście pomyślnie przez te dwa pierwsze etapy było nie lada wyczynem, a to przecież był dopiero wierzchołek góry lodowej. Stronę trzeba było „załadować” na serwer, opublikować, podpiąć do niej domenę, wypełnić atrakcyjną treścią (kolejne dłubanie w kodzie). Nic w tym dziwnego, że wielu rezygnowało i zlecało projektowanie strony grafikom i webmasterom. Efekt? Do tej pory jeszcze pokutuje przekonanie, że stworzenie strony internetowej od podstaw jest trudne, wymaga dużo wiedzy programistycznej i… sporo kosztuje. Nic bardziej mylnego.

 

Chcesz nauczyć się samodzielnie tworzyć strony www bez kodowania?

Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: „tak” to najlepszym do tego miejscem będzie internetowe szkolenie (lub inaczej Webinar), na którym na własne oczy zobaczysz jakie to łatwe. Mamy dla Ciebie specjalne zaproszenie na bezpłatny Webinar, który odbędzie się już 15 grudnia o godzinie 16:00. Po takim szkoleniu będziesz w stanie samodzielnie stworzyć stronę www na własny użytek: nowe portfolio, nową stronę swojej firmy, kancelarii, restauracji, hotelu, sklepu, salonu kosmetycznego, biznesu, usługi etc. Tutaj możesz zapisać się na to szkolenie:

[maxbutton id=”1″]

 

Ile kosztuje strona WWW?

Cena budowania strony zależy od wielu czynników i potrzeb. Strona WWW może kosztować 1000 PLN, 10 000 PLN, a nawet 100 000 PLN i więcej. W przypadku budowy strony WWW na potrzeby prywatne lub dla małej firmy nie trzeba aż takich nakładów finansowych. Witrynę możemy zaprojektować i opublikować prawie za darmo. Jak?

Jeżeli chcemy maksymalnie zredukować koszty budowy strony WWW, mamy do wyboru dwie opcje:

  • Budowę strony przy pomocy aplikacji do tworzenia stron WWW
  • Budowę strony na podstawie CMS open source

Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, ale jedno jest pewne – większość rzeczy potrzebnych do zbudowania strony dostępnych jest za darmo.

 

Aplikacje do tworzenia stron WWW

Pierwszym rozwiązaniem jest zbudowanie strony w aplikacji do tworzenia stron www czyli (np. polskiej aplikacja do tworzenia stron www WebWave). To platformy, które umożliwiają użytkownikom tworzenie rozbudowanych stron w prosty i intuicyjny sposób. Wystarczy, że założymy tam konto, wybierzemy odpowiedni szablon i poddamy go modyfikacji. Możemy też zacząć tworzyć stronę kompletnie od zera co pozwala na stworzenie niepowtarzalnego projektu. Edycja jest intuicyjna i prosta. Poszczególne elementy ustawiamy samą myszką na zasadzie drag and drop (przeciągnij i upuść).

W większości narzędzi podstawową stronę WWW zbudujesz całkowicie za darmo. Bardziej zaawansowane opcje zazwyczaj są płatne w miesięcznym lub rocznym abonamencie. Aplikcja do tworzenia stron to rozwiązanie kompleksowe, a to oznacza, że po otworzeniu konta np. w WebWave, masz dostęp od razu do wszystkich potrzebnych narzędzi . Odpada koszt serwera i domeny (jeżeli nie zależy ci na domenie z konkretnym rozszerzeniem). W ramach opcji darmowej dostępną masz też określoną liczbę szablonów oraz niezbędne funkcje i dodatki.

Koszty budowy i utrzymania strony w aplikacji do tworzenia stron WWW (na przykładzie WebWave) na pierwszy rok:

Hosting: (nielimitowane miejsce na dysku i transfer): 192 zł / rok.
Domena: można podłączyć własną, można też zarejestrować nową ‘.pl’ za darmo na pierwszy rok.
Narzędzie WWW: 0 zł
Szablon graficzny: 0 zł

Wypróbuj Webwave – https://webwavecms.com

 

Darmowe systemy CMS

W tym momencie warte uwagi są trzy najpopularniejsze CMS-y, czyli WordPress, Joomla oraz Drupal.
Każdy z tych CMS-ów to gotowy „szkielet” dynamicznej witryny, który możesz pobrać za darmo ze strony projektu i zainstalować na serwerze. Po instalacji musisz dostosować CMS do własnych potrzeb, czyli zainstalować odpowiedni szablon graficzny (darmowy lub płatny), rozszerzenia, wtyczki, komponenty, moduły (nazewnictwo różni się w zależności od systemu). W przypadku tego typu rozwiązania musisz posiadać serwer, na którym dany CMS będziesz instalować. W zależności od potrzeb i możliwości finansowych możesz skorzystać z oferty komercyjnych hostingów lub wykorzystać propozycję hostingów darmowych (np. cba.pl, hostinger.pl, friko.pl itp.) dostępnych w sieci. Korzystanie z darmowych hostingów jednak zawsze wiąże się z jakimiś uporczywymi ograniczeniami jak chociażby wyświetlanie nachalnych reklam. Na koniec dochodzi również koszt domeny (jeśli zależy Ci na domenie z rozszerzeniami .pl, .com, .net itp.), który oscyluje w granicach od 1 PLN do 60 PLN za pierwszy rok i często powyżej 100 zł od kolejnego roku.

Koszty budowy strony na CMS open source

Serwer: 0 – 250 zł / rok.
Domena: od 1 zł (w pierwszym roku) – ok. 100 zł.
CMS: 0 zł.
Szablon graficzny: 0 zł – 250 zł (średnio).
Dodatki: dużo darmowych, bardziej zaawansowane płatne.

 

Aplikacja do tworzenia stron czy CMS?

A zatem Aplikacja do tworzenia stron WWW czy CMS? Jeśli znasz się na kodowaniu to lepiej wybrać CMS, jeśli jednak jest to dla Ciebie czarna magia to o wiele lepszym rozwiązaniem będzie aplikacja do tworzenia stron www. Bez względu na to, jaką opcję wybierzesz, jednego możesz być pewien. Za stosunkowo niewielkie pieniądze stworzysz funkcjonalną, profesjonalną witrynę, której nie jeden będzie zazdrościł.

Przypominamy o zaproszeniu na bezpłatne szkolenie z tworzenia stron internetowych bez kodowania.

Link do szkolenia:

[maxbutton id=”1″]

Po szkoleniu otrzymasz zniżkę na stworzenie swojej pierwszej strony www.