Liternictwo - sztuka pięknego pisania recenzja

Liternictwo. Sztuka pięknego pisania – recenzja kolejnej książki o kaligrafii

Początek 2017 roku obrodził w książki o kaligrafii. Bardzo mnie to cieszy. „Liternictwo. Sztuka pięknego pisania” wydawnictwa Arkady to jednak całkowicie odmienna od recenzowanej przeze mnie wcześniej „Pięknej litery”. Tu liczy się kreatywność i przede wszystkim dobra zabawa. Radość ze stawiania liter i łączenia ich w wyrazy oraz zachęta do kreatywnego szaleństwa…

Już sam podtytuł książki sporo mówi o jej zawartości – „Inspirujące rady, techniki i idee, sposoby twórczego wykorzystania kaligrafii.” Okładkę zdobią różnorodne techniki liternicze rozmieszczone na teksturze szarego papieru. Wnętrze jest jeszcze bardziej interesujące.

Książka wydana jest z ogromną dbałością o stronę wizualną. Znajdziemy w niej mnóstwo ilustracji, inspiracji, a także kart do ćwiczeń.

Liternictwo - sztuka pięknego pisania recenzja

Kolorowo i soczyście jest także w warstwie merytorycznej. Odpowiadają za nią Gabri Joy Kirkendall, Laura Lavender, Julie Manwaring i Shauna Lynn Panczyszyn. Panie od lat specjalizują się w kaligrafii i liternictwie.

Książka „Liternictwo. Sztuka pięknego pisania „podzielona jest na cztery bloki tematyczne

Zaczynamy od poznania podstaw nowoczesnej kaligrafii i narzędzi z których przyjdzie nam korzystać. Laura Lavender wyjaśnia najważniejsze pojęcia, uczy techniki prowadzenia stalówki. Znajdziemy tu też przykładowy alfabet i miejsce do ćwiczeń.

Laura Lavender nowoczesna kaligrafia

Z kolei Gabri Joy Kirkendall uczy budowania ozdobnych napisów. Podpowiada jak mieszać kroje i tworzyć z nich spójną kompozycję. Sporo radości sprawi wpisywanie liter w różne kształty, a sporą kreatywnością będzie można wykazać się pisząc pędzlem na płótnie czy szkle. Autorka w prosty sposób tłumaczy też jak zamienić swoją pracę w wersję cyfrową by pochwalić się nią później w internecie.

Liternictwo - sztuka pięknego pisania recenzja

W przeciwieństwie do tradycyjnej kaligrafii, liternictwo pozostawia sporo miejsca na improwizację. I choć nie musisz uczyć się tradycyjnych krojów takich jak uncjała czy Copperplate, to jednak dopiero ich znajomość pozwoli rozwinąć skrzydła. W końcu ktoś mądry powiedział kiedyś, że by łamać reguły trzeba się ich najpierw dobrze nauczyć.

Konikiem Shauny Lynn Panczyszyn jest sztuka pięknego pisania kredą. Autorka nie tylko tłumaczy jak osiągnąć zachwycający efekt, ale także przestawia masę inspirujących przykładów. Po środku rozdziału znalazły się kart do ćwiczeń. Czarne… Wskazana będzie więc biała kredka lub pisak żelowy.

Rozdział poświęcony pisaniu kredom

Książkę „Liternictwo. Sztuka pięknego pisania” zamyka rozdział poświęcony artystycznym rękodziełom literniczym, przygotowany przez Julie Manwaring. Dzięki niemu przygotujesz na przykład ozdobne przywieszki na prezent czy wyszywane serwetki z monogramami.

Artystyczne rękodzieła liternicze

Sporo literniczej radości, ale czy warto?

Książka „Liternictwo. Sztuka pięknego pisania” podpowiada masę pomysłów na kreatywne wykorzystanie liter. Nie jest to typowy akademicki podręcznik, ale mimo to przemyca na prawdę dużo wiadomości i technik literniczych. Autorki mają cenną umiejętność przekazywania wiedzy w bardzo przystępny sposób. Tak naprawdę wszystkie ćwiczenia sprawdzą się także jako zabawa z dzieckiem. Dzięki temu można zaszczepić miłość do liter od najmłodszych lat. I niech ktoś teraz powie, że nauka pisania jest nudna.

Liternictwo - sztuka pięknego pisania recenzja