W sieci jest mnóstwo recenzji myszy Logitech MX Master 3. Ludzie zachwycają się jej jakością i chwalą jak to genialnie nadaje się do kreatywnych zadań. Większość jednak używa jej do montażu wideo, gdzie rzeczywiście poziomy scroll bardzo ułatwia pracę. Ale czy Logitech MX Master 3, to dobra myszka dla fotografa? Czy da ustawić się przyciski pod własny workflow w Lightroomie i innych edytorach zdjęć?
Postanowiłem sam się przekonać. Kupiłem tę myszkę w promocji na niemieckim Amazonie (warto obserwować cenę, bo można czasem sporo oszczędzić), z myślą, że jeśli mi się nie spodoba zawsze mogę ją oddać. Przetestuję z Logitech MX Master 3 z Lightroomem i zdecyduję. Koniec z końców myszka została u mnie. Oznacza to, że tak – ta myszka daje radę przy obróbce zdjęć. Ba, nawet usprawniła mój workflow.
Logitech MX Master 3 – błyskawiczne wrażenia
To nie będzie kolejna recenzja Logitech MX Master 3. Tych jest już pod dostatkiem, więc pominę kwestie podstawowe. Dość podsumować, że faktycznie jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Myszka jest duża i ciężka, ale pracuje się nią wygodnie. Od razu czuć gigantyczną różnicę w porównaniu z wykonaniem tanich myszek, takich jak Alfawise Vertical (opisywałem ją już na blogu).
Ale to nie jest najważniejsze. Najważniejsze są możliwości personalizacji przycisków. Oprogramowanie Logitech Options pozwala przypisać różne akcje dla poszczególnych klawiszy. Dołączone są nawet predefiniowane ustawienia dla programu Adobe Photoshop i popularnych przeglądarek internetowych.
Niestety dla Lightrooma czy Capture One ich nie ma. Czy to oznacza, że myszka Logitech MX Master 3 (oraz jej poprzednie generacje MX Master 2S i zwykły Master) nie nadają się dla fotografa? Co to, to nie!
Logitech MX Master 3 i Lightroom – jak je skonfigurować?
Choć oprogramowanie Logitech Options nie ma domyślnych ustawień dla Lightrooma czy Capture One, to pozwala przypisać skróty klawiaturowe dla poszczególnych programów.
Fakt, trzeba się odrobinę natrudzić, by poznać skróty klawiaturowe w Lightroom. Ale to każdemu może się przydać, nawet jeśli nie zamierzasz przypisywać ich do myszki.
Adobe Lightroom i Logitech MX Master 3 – moje ustawienia
Moja konfiguracja na pewno nie jest idealna dla każdego. Każdy z nas ma przecież inny workflow i inne przyzwyczajenia. Dla mnie jednak sprawdza się idealnie. Może posłużyć ci za inspirację.
Moje skróty klawiaturowe przypisane do myszki Logitech MX Master 3:
- górny przycisk – R – przycinanie zdjęcia,
- wciśnięcie środkowego kółka – F – oflagowanie zdjęcia,
- przycisk gestu pod kciukiem – \ – podgląd zdjęcia przed edycją,
- przytrzymanie przycisku gestu pod kciukiem i przesunięcie myszki w lewo – przejście do modułu Library,
- przytrzymanie przycisku gestu pod kciukiem i przesunięcie myszki w prawo – przejście do modułu Develop,
- przyciski wstecz i naprzód – standardowo cofnięcie i powtórzenie akcji.
Czy poziomy scroll działa w Lightroom?
Działa, ale tak jak chce. Czyli w zasadzie użyteczność tej funkcji jest mocno ograniczona.
Przykładowo w podstawowym panelu, (z którego najczęściej korzystam) poziomy scroll działa po najechaniu kursorem na suwaki Tint, Exposure i Contrast i Whites, ale już z Temp, Highlights, Shadows i Black zupełnie sobie nie radzi. Dziwne to bardzo, ale nie znajduję na to recepty.
Poziomy scroll Logitech MX Master 3 z pozostałymi suwakami działa także losowo. O ile w panelu HSL da się z niego korzystać to w innych jest już loteria.
Oj Logitechu, popraw się proszę. O aktualizację oprogramowania aż się prosi.
Logitech MX Master 3 i Lightroom lubią się jak pies z jeżem
Po dwóch tygodniach mam mieszane uczucia. O ile samą myszką pracuje się mega wygodnie, to jej użyteczność obecnie z Lightroomem jest dość powiedzieć kiepska. Albo powiem inaczej – jest taka jak zwykłych myszek. A od takiej myszki z ogromną możliwością konfiguracji oczekuję więcej.
Trochę zawiodłem się na poziomym scrollu. Do tego od czasu do czasu giną wprowadzone przeze mnie konfiguracje. Myszka wtedy traci funkcje przypisane w Lightroomie. Na szczęście ponowne uruchomienie aplikacji Logitech Options ładuje ponownie zapisany profil i myszka od razu zaczyna działać tak jak była zaprogramowana. Drobnostka, ale upierdliwa.
Potencjał tego narzędzia jest dużo większy i liczę, że niedługo wyjdzie jakaś aktualizacja, poprawiająca błędy. Gdy to nastąpi myszka Logitech MX Master 3 będzie genialna dla fotografa. Na razie jest po prostu… przyzwoita.
Ja nie żałuję decyzji o zakupie, ale polecam dobrze się zastanowić jeśli ma to być myszka typowo do Lightrooma. Na fali bardzo pozytywnych recenzji w internecie można trochę się zawieść.
Świetna myszka odkąd ją kupiłem jestem zakochany
To prawda. Mysz jest super. Już ciężko mi pracować inną.