Recenzja Przeskok jak rozwinąć własny biznes pracując na etacie

Przeskok. Jak rozwinąć własny biznes kiedy wciąż pracujesz na etacie – recenzja książki

Nie wiem który już raz siadam do napisania recenzji „Przeskoku…”. Gdy już wydawało mi się, że zapisałem co myślę, stwierdzałem, że to jednak nie to. Bo taka też jest ta książka – kurczę. I weź tu się wysłów człowieku… To nie będzie więc typowa recenzja, a raczej zbiór luźnych refleksji po lekturze książki Grzegorza Kubery.

Po pierwsze oczekiwania – podtytuł obiecuje wiele

Jak rozwinąć własny biznes kiedy wciąż pracujesz na etacie

Myślę sobie, łał – ta książka to musi być petarda. Poprowadzi za rączkę, pomoże w wyborze obszaru działań, podpowie jakie rozwiązania wybrać pracując na etacie i jednocześnie zarabiać na boku. Zdradzi jak zoptymalizować podatki w konkretnie tym aspekcie. Nakieruje gdzie i co załatwić. Podpowie jak napisać biznesplan, który wykosi konkurencję. Przewidzi gdzie znaleźć klientów i sprawi, że będą ustawiać się do ciebie kolejki jak za PRL. Ale nie, tu tego nie ma.

Jest co innego. I z perspektywy czasu wydaje mi się, że dużo bardziej wartościowego.

Najgorsze co możesz zrobić w księgarni, to ocenić książkę po okładce. Ale sugerowanie się tytułem wcale nie jest dużo lepsze. Tu tytuł mówi wiele, ja jednak mylnie go zinterpretowałem. Dlatego przed zakupem musisz wiedzieć jedno – to nie jest instrukcja i tutorial, co masz zrobić krok po kroku, by stworzyć własny biznes pracując na etacie.

To poradnik jak skutecznie rozwinąć swoje działania i poprawić swój projekt poboczny tak, by w przyszłości uczynić z niego główne źródło dochodu. Na podstawach organizacyjnych musisz skupić się sam.

Coaching jak nie coaching

Grzegorz Kubera nie stawia się w pozycji typowego coacha, ale przemyca wiele przydatnych treści z dziedzin samodoskonalenia, psychologii i marketingu. Dzięki jego namowom zrobiłem sobie darmowy test 16 typów osobowości (hej poszukiwacze przygód, możemy przybić sobie piątkę).

Spodobało mi się stwierdzenie, że na coachingu najbardziej korzystają trenerzy. I bardzo się z tym zgadzam. Wszędzie przemycane są łatwe i przyjemne treści, co wcale nie znaczy, że są słuszne.

Kubara twierdzi, że psychologia sukcesu robi nam więcej złego niż dobrego. Wbrew pozorom myśląc o czarnych scenariuszach sprawiasz, że twój biznes krok za krokiem idzie do przodu. Znasz zagrożenia, potrafisz je przewidzieć i zareagować we właściwym czasie. Do tego potrzebujesz przygotować swoją głowę, bo…

Zmiana myślenia – to najważniejsze co musisz zrobić

Praca na etacie, a praca na własną działalność różnią się jak Wodogrzmoty Mickiewicza i wodospad Niagara. Oba wyglądają efektownie, ale widząc z bliska wodospad Niagara, nasze wodogrzmoty nigdy już nie zrobią takiego wrażenia. To zupełnie inna bajka. Dlatego po pierwsze trzeba sprawdzić, czy na prawdę tego chcesz. Zastanowić się czy podołasz. Przemyśleć, czy chcesz stanąć oko w oko z Niagarą czy tylko trzymać w ręku jej zdjęcie i wciąż łudzić się możekiedysiem.

Po przeczytaniu tej książki będziesz wiedzieć czy lepszym momentem na rozpoczęcie własnej działalności na boku i zarabianie na własnej pasji będzie wieczne może kiedyś, czy właśnie teraz. Gdy już się zdecydujesz, zrozumiesz że…

Musisz nauczyć się wielu nowych rzeczy.

Recenzja Przeskok jak rozwinąć własny biznes pracując na etacie

Chcąc osiągnąć sukces we własnej działalności musisz ciągle uczyć się nowych rzeczy i ciągle się rozwijać. Jednoosobowy przedsiębiorca (a od tego etapu najpewniej zaczniesz) powinien łączyć kompetencje kilku ludzi. Tego będzie wymagać właśnie będzie najtrudniej się nauczyć. Wiedza z wielu obszarów, często mocno od siebie odległych bardzo się przyda.

Działając na własną rękę będziesz sprzedawcą, piarowcem, księgowym, marketerem, pracownikiem obsługi, reklamacji i wiele innych. Jeśli jesteś tego świadomy to już bliższa droga do sukcesu.

Przeskok. Jak rozwinąć własny biznes kiedy wciąż pracujesz na etacie – czy warto przeczytać?

Nie tylko warto, ale nawet trzeba. Jeśli miałbym do przeczytania jedną książkę o tematyce rozwoju biznesu to wybrałbym właśnie Przeskok. Fakt. nie jest to książka doskonała. Brakuje w niej wielu rzeczy, a niektóre zostały potraktowane po macoszemu.

Po lekturze nie czułem się usatysfakcjonowany, ale wcale nie muszę taki być. To nie typowy poradnik z gatunku zrób to sam i książka kucharska z dokładną listą proporcji. To wytrych, którym otworzysz drzwi do własnej działalności. Spróbuj otworzyć je z głośnym trzaskiem, tak by wszyscy w pokoju zauważyli twoją obecność i pomyśleli – „Kurczę, stary! Ekstra, że wpadłeś„. Nie każ im czekać zbyt długo…

Książkę do recenzji przekazało Wydawnictwo Onepress.