Piękna litera. Copperplate i minuskuła karolińska

Piękna litera. Kursywa angielska (Copperplate script) i Minuskuła karolińska – recenzja i konkurs

Pamiętam pismo swojego dziadka. Równo prowadzone litery, wszystkie dokładnie niemal jak z jakiegoś szablonu. Nie ważne czy to szybka notatka czy oficjalny list. I zawsze piórem wiecznym… Nie wiem, czy dziadek miał lekcje kaligrafii w szkole czy sam z siebie przez lata się doskonalił. Niestety już go o to nie zapytam, ale przynajmniej wiem dziś, że jego bazą był Coppreplate. Teraz mogę się go nauczyć dzięki podręcznikowi „Piękna litera. Kursywa angielska (Copperplate script) i Minuskuła karolińska” Ewy Landowskiej i Barbary Bodziony.

Po bardzo dobrym podręczniku do uncjały i italiki kwestią czasu było pojawienie się na rynku książek poświęconych kolejnym stylom kaligraficznym. Tym razem autorki biorą na warsztat kursywę angielską (Copperplate) i minuskułę karolińską, z charakterystyczną dla siebie swobodą i wdziękiem.

Tym razem „Piękna litera. Kursywa angielska (Copperplate script)” i „Piękna litera. Minuskuła karolińska” zostały wydane w osobnych książkach (w przeciwieństwie do „Uncjała + italika”), ale za to dokładnie w tym samym czasie. Dzięki temu możemy kupić je w pakiecie (co jest bardziej opłacalne) i od razu przyjrzeć się obu stylom pisma. Teoretycznie powinniśmy najpierw przerobić Minuskułę karolińską, bo chronologicznie to właśnie ona powstała po uncjale, ale to przecież nauka pisania, a nie historii. Tu chronologia nie gra dużej roli. Liczy się przede wszystkim przyjemność z samego pisania.

podręcznik do nauki kaligrafii

Ewa Landowska i Barbara Bodziony to niekwestionowane autorytety w dziedzinie pisma odręcznego. Dlatego wartości merytoryczne samych książek stoją na najwyższym poziomie. Podobnie jak samo wydanie książki. Widać, że to kolejna część i kolejny spójny element całości. Zmienił się jedynie kolor przewodni. Biorąc pod uwagę, że mogą pojawić się kolejne części czuję, że taka biblioteczka będzie wspaniale prezentować się na półce. Poniżej możecie zobaczyć zaczątek.

Praktyka, praktyka, praktyka

W podręczniku znajdziemy główny rys historyczny obu stylów pisma. Głównym elementem jest jednak praktyka. Każda z liter jest dokładnie rozrysowana, łącznie z ruchem stalówki po papierze. Jest też miejsce na własne próby, ale szkoda pisać po tak pięknej książce. Zdecydowanie lepiej odrysować sobie liniuszki (arkusze do ćwiczeń). A potem już tylko ćwiczyć i ćwiczyć i ćwiczyć. Powoli i cierpliwie, bo kaligrafia uczy pokory.

Copperplate i minuskuła karolińska to nie są łatwe style. Po drodze może pojawić się wiele błędów. Na szczęście autorki ostrzegają nas o nich zawczasu, zwracając uwagę czego powinniśmy się wystrzegać.

Piękna to książka

Po raz kolejny Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów zastosowało tak zwaną broszurę szwajcarską. To technika szycia kart, pozwalająca rozłożyć na płasko książkę. I to dosłownie w każdym miejscu. Okładka przyklejona jest do spodu książki, co pozwala zobaczyć szyty grzbiet w całej okazałości. Ktoś, kto pierwszy raz styka się z taką techniką może pomyśleć, że książka się rozkleiła. Nic z tych rzeczy, to efekt całkowicie zamierzony. I piękny jak sam podręcznik.

Piękna litera. Copperplate i minuskuła karolińska

Czy przedtem muszę przerobić poprzedni podręcznik?

Teoretycznie nie, ale warto bo dzięki temu lepiej zrozumiemy kolejne kroje pisma. Do tego ręka wyćwiczona uncjałą i italiką łatwiej przyzwyczai się do krojów pisma z dwóch najnowszych książek. Z drugiej strony to nie trylogia fabularna, więc zawsze można sięgnąć po dowolną książkę i sami szybko wywnioskujemy czy warto kupić kolejne. Moim zdaniem na pewno…

KONKURS – Wygraj zestaw książek „Piękna litera. Kursywa angielska (Copperplate script) i Minuskuła karolińska”

Weź udział w konkursie i wygraj jeden z trzech zestawów książek “Piękna litera” ufundowanych przez Tyniec Wydawnictwo Benedektynów. W komentarzu pod tekstem napisz kilka zdań dlaczego to właśnie Ty powinieneś otrzymać książki „Kursywa angielska (Copperplate script) i Minuskuła karolińska”. Może też być obrazek odręcznej notatki lub jej skan. Im ciekawsza odpowiedź i większy wysiłek tym lepiej.

KONKURS Piękna litera. Copperplate i minuskuła karolińska

Konkurs trwa do 5 lutego 2019 roku. Potem wybiorę trzy najciekawsze odpowiedzi i nagrodzę zestawami książek. Za udostępnienie dodatkowo tej strony na swoim facebooku są dodatkowe punkty. Powodzenia!