Szablony WordPress – darmowe czy płatne?

Fajne Nie ruszaj Lubisz to
 
2

WordPress to genialny CMS, a jedną z jego najciekawszych zalet jest łatwa instalacja szablonów. W Internecie aż roi się od darmowych templatek, które można wykorzystać nawet w projektach komercyjnych. Część z nas woli jednak płatne szablony WordPress. Które lepiej zdadzą egzamin?

Podstawową różnicą między darmowym i płatnymi szablonami jest to, że za pierwsze nie trzeba płacić. Niezwykle odkrywcze stwierdzenie, prawda?

Płatne szablony – Premium themes

Skoro WordPress jest na licencji open source, to czy wszystkie templatki nie powinny być za darmo? Niestety rzeczywistość nie jest aż tak różowa. Za dobre szablony do WordPressa trzeba niestety zapłacić.

 Zalety płatnych szablonów:

Support – w pakiecie z tak zwanym Premium theme kupujemy także pomoc techniczną, czyli to, czego nie uświadczymy w przypadku darmowych templatek. Jeśli masz problem z konfiguracją lub modyfikacją kupionego szablonu, jego twórca udzieli wszelkich możliwych wskazówek czy to na dedykowanym forum czy przez email.

Aktualizacje – płacisz raz, a otrzymujesz dostęp do wszystkich przyszłych aktualizacji szablonu.

Bogata funkcjonalność – Premium themes wyposażone są w rozbudowane panele umożliwiające konfigurację nie tylko wyglądu, ale też funkcjonalności.

Dbałość o szczegóły – wolny rynek i konkurencja wymuszają na twórcach płatnych szablonów wyjątkową dbałość o szczegóły. Płacąc za templatkę możesz liczyć, że będzie ona zgodna ze standardami W3C i zoptymalizowana pod kątem SEO.

Unikalność – oczywiście nie tylko my korzystamy z zakupionego szablonu. Mimo to, sam fakt, że trzeba za niego zapłacić, ogranicza dostęp tylko do określonej grupy osób. Innymi słowy prawdopodobieństwo, że natkniemy się na stronę wykorzystującą nasz theme jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku darmowych szablonów.

przykładowy płatny szablon: Modulo Responsive z Theme Forest

 Wady płatnych szablonów:

Trzeba za nie zapłacić – jednorazowy wydatek kilkudziesięciu dolarów może stanowić problem dla początkujących blogerów hobbystów.

Mnogość funkcji – dla jednych zaleta, dla innych wada. Płatne skórki mają rozbudowane możliwości, z których nie każdy korzysta.

Darmowe szablony WordPress

Zdarza się, że darmowe szablony wypuszczają profesjonalni freelancerzy lub studia, które chcą w ten sposób zaprezentować swoje umiejętności i zareklamować płatne szablony. Najczęściej jednak tak zwane free themes tworzą hobbyści lub blogerzy, którzy oferują szablon dla osób, które zapiszą się na newsletter. Zrobienie szablonu i umieszczenie linka w stopce to także świetny sposób na zdobycie wartościowych linków.

Zalety darmowych szablonów:

Są darmowe – wystarczy ściągnąć i zainstalować bez zbędnych wydatków.

Darmowe szablony WordPress 2012Darmowy szablon WordPress – Shaken and Stirred | Więcej darmowych szablonów WordPress

Wady darmowych szablonów:

Brak supportu – to co jest standardem w płatnej opcji, w darmowej jest niezwykłą rzadkością. W tym wypadku pomocy trzeba szukać na różnych forach lub u osób korzystających z podobnego szablonu.

Brak lub rzadkie aktualizacje – te pojawiają się najczęściej w przypadku wykrycia poważniejszych błędów, ale nie rozwijają funkcjonalności.

Brak bezpieczeństwa – wśród darmowych szablonów zdarzają się „czarne owce”. Czasem ich twórcy umieszczają zaszyfrowane fragmenty kodu odpowiedzialne za spam lub nawet phishing. Warto wszystkie pliki sprawdzić antywirusem, a potem jeszcze skorzystać z darmowej wtyczki AntiVirus, która znajdzie fragmenty zaszyfrowanego kodu. Twoim zadaniem będzie deszyfracja i ustalenie co twórca szablonu chciał przed tobą ukryć.

Płatny czy darmowy szablon?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W przypadku zaplecza pod SEO sprawa jest oczywista – darmowe szablony pozwolą zmniejszyć koszty. Jeśli blogujemy hobbystycznie możemy również skorzystać z darmówek. Mimo to, warto zastanowić się nad inwestycją. Podobnie sprawa ma się z komercyjnymi projektami.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szablonu?

Kodowanie – przyjrzyj się strukturze kodu i weź pod uwagę, że prędzej czy później poczujesz potrzebę by go zmodyfikować.

Aktualizacje – sprawdź starsze szablony tego samego autora, zwróć uwagę jak często są lub były aktualizowane.

Wiek szablonu – technologie developerskie, podobnie jak trendy w webdesignie ciągle się zmieniają. Dlatego nie warto inwestować w przestarzałe szablony i korzystać z przeterminowanych darmówek.

6 comments

  1. Ja od zawsze korzystałem tylko z darmowych szablonów, ale zawsze dokładnie je sprawdzałem przed wrzuceniem na bloga. Brak aktualizacji nie jest dla mnie problemem, bo przeważnie wszystkie skórki w znacznym stopniu modyfikuję (szczególnie od strony kodu), więc i tak pewnie bym tej aktualizacji nie wykonywał 🙂

  2. Ja korzystam z darmowego motywu, jest na bierząco aktualizowany, posiada tłumaczenie do wielu języków, autor ciągle pomaga gdy coś nie działa i do tego mam możliwość dokupienia wersji na urządzenia mobilne.

  3. Ja najczęściej korzystałem z darmowych skórek, ale także wdrażałem kilka płatnych więc miałem do czynienia z obydwoma rodzajami. Moim zdaniem skórki należy raczej podzielić na dobre i słabe, ponieważ jedne i drugie można znaleźć za darmo jak i za nie zapłacić. Mnogość funkcji, o której pisałeś, dla mnie jest wadą ponieważ zazwyczaj szukam skórki do konkretnego projektu np. portalu czy bloga i nie potrzebuję rozbudowanej galerii czy portfolio. Poza tym płatne skórki bardzo często nie mają wcale lepszego kodu /patrz bardzo wiele skórek z themeforest/, od ich bezpłatnych braci.

  4. To niesamowita lista motywy do wordpressa. Naprawdę pod wrażeniem pisarza i jak dobrze on skompilował listę. Zrobiłem również listę profesjonalnych motywów wordpress. Sprawdź to wordpress szablony

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *